Querari Race Record

5 wins in Italy & Germany and €242,420 in stakes, 1400-2000m, placed 3 times from 14 starts. Jt top rated older Older Horse in Germany in 2010Timeform 121.

WON  Bremen Preis der Deutschen Factoring Bank, 1400m.

WON Frankfurt Euro Cup G3, 2000m beating Adolfina (Listed winner) and Norderney (G3 winner) by 2,5 lengths. ”had won a listed race on good to firm ground at Baden-Baden since race 4568 without needing to improve but more was required here and he showed improved form stepped up from 1m for the first time, making all”Timeform

WON Preis des Casino Baden-Baden L, 1600m beating Iolith (G3 placed) and Aden Gulf by a head.

WON Cologne Preis der Lanxessarena, 1600m.

2nd Düsseldorf Henkel Trophy G2, 1600m dead-heat for 2nd with Aspectus (G2 winner); beaten ¾ length by King Of Sydney; beating Tertullus (G2 winner).

2nd Frankfurt Fraport Ag Pokal G3, 1600m beaten by Sehrezad (G1 performer)

WON  Premio Presidente Della Republica GBI Racing G1, 2000m by ¾ length – beating 4 Champions – Voila Ici (Champion, multiple G1 winner), Pressing (Champion, multiple G1 winner), Campanoligist (Champion, multiple G1 winner) and Night Magic (Champion, multiple G1 winner) “clearly came on a lot for his reappearance, and continued the improvement he showed towards the end of his 2009 campaign, caught behind Pressing on the rail, switched 2f out and staying on under pressure to lead well inside the final 1f; he seems better suited by 1¼m than 1m, though connections seem against trying him over further (being considered for the Arlington Million)” – Timeform.

Querari Tabulated Pedigree

Querari Extended Pedigree

Quetena (GER), won 3 races in Germany at 3 and 4 years, £33,946, second in Premio Archidamia, Rome, L.; dam of 2 winners:

2006    QUERARI (GER) (c. by Oasis Dream (GB)), Jt top rated older horse in Germany in 2010, Top rated older horse in Germany in 2010 (9.5-10.5f.), won 5 races in Germany and Italy from 2 to 4 years, 2010 and £170,097 including Premio Presidente della Repubblica-GBI Racing, Rome, Gr.1, Euro Cup, Frankfurt, Gr.3 and Preis des Casino Baden-Baden, Baden-Baden, L., placed 3 times including second in Henkel Trophy, Dusseldorf, Gr.2 and Grosse Hessen Meile – Fraport AG Pokal, Frankfurt, Gr.3.

2007    QUIXADA (GER) (f. by Konigstiger (GER)), won 1 race in Germany at 3 years, 2010 and £4,779 and placed twice.

2008    Qualita (GER) (f. by Konigstiger (GER)).

2009    not covered in 2008.

2010    (f. by Oasis Dream (GB)).

QUEBRADA (IRE), Champion 2yr old filly in Germany in 1992, Champion 3yr old filly in Germany in 1993, won 7 races in West Germany at 2 and 3 years and £319,031 including ARAG Preis (1000 Guineas), Dusseldorf, Gr.2, Brandenburg Trophy der Landesbank Berlin, Hoppegarten, Gr.3, Preis der Winterkonigin, Mulheim, L., Preis der Steigenberger Hotels, Hamburg, L., Berberis Rennen, Mulheim, L. and Suchard Sprint Cup, Bremen, L., placed 3 times second in Preis der Diana – Deutsches Stuten Derby, Mulheim, Gr.2 and Stutenpreis der Berliner Bank, Dusseldorf, L. and third in Grosser Preis von Berlin, Hoppegarten, Gr.3; Own sister to COURT (USA); dam of 7 winners:

QUILANGA (GER) (2001 f. by Lomitas (GB)), JT 2nd top rated 3yr old filly in Germany in 2004, 3rd top rated 3yr old filly in Italy in 2004, won 4 races in France and Italy at 3 years and £67,251 including Prix de Psyche, Deauville, Gr.3 and Premio Baggio, Milan, L., placed third in Furstenberg-Rennen, Baden-Baden, Gr.3; dam of a winner.

QUILALI (GB), 1 race in Germany at 3 years, 2010 and £4,768 and placed twice.

Quebra (GER) (1996 f. by Surumu (GER)), won 2 races in Germany at 3 years and £14,622, placed twice including second in Preis der Stadtsparkasse Hannover & VGH, Hannover, Gr.3; dam of 2 winners.

QUIRON (IRE), 15 races in France, Germany and Switzerland from 3 to 9 years, 2010 and £92,972 and placed 15 times.
QUICKFIT (GB), 2 races in Germany at 4 and 5 years and £7,288 and placed 5 times.
Tikhiy Kolokolchik (GER), placed once in Kazakhstan at 3 years, 2010.

Quetena (GER), see above.

QUEEN TO CONQUER (USA), won 8 races at home and in U.S.A. from 2 to 5 years and £264,747 including Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1, Ramona Handicap, Del Mar, Gr.2 (twice), Santa Ana Hcp, Santa Anita, Gr.3, second in Las Palmas Hcp, Oak Tree, Gr.3, San Gorgonio Handicap, Santa Anita and Hollywood Turf Cup, Hollywood third in Irish Oaks, Curragh, Gr.1 and Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1 and fourth in Las Palmas Hcp, Oak Tree, Gr.3; dam of 8 winners inc.:

COURT (USA) (f. by Devil’s Bag (USA)), won 3 races at home and in U.S.A. at 2 and 4 years including Dewhirst Rockingham Stakes, York, L.; dam of winners.

Attorney (USA), 11 races in U.S.A. from 2 to 7 years and £133,642, placed third in Assault Handicap, Aqueduct, Gr.3; sire.
Green Blitz (IRE) (c. by Caerleon (USA)), won 5 races in Japan at 3, 4 and 7 years and £708,760, placed third in Kokura Kinen, Kokura, L.

BONHEUR (IRE), won 1 race at 3 years; dam of winners.

CARRIBEAN SUNSET (IRE), 4 races at home and in U.S.A. at 3 and 4 years and £491,259, Desmond Stakes, Leopardstown, Gr.3, Leopardstown 1000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, Gr.3, Derrinstown Stud 1000 Guineas Trial, Leopardstown, Gr.3 and Dr James Penny Memorial Handicap, Philadelphia Park, L., placed second in Diana Stakes, Saratoga, Gr.1 and third in Coronation Stakes, Ascot, Gr.1 and Boylesports Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1.

Gara Yaka (IRE), placed once at 3 years; dam of winners.

SILVESTER LADY (GB), JT top rated 3yo filly in Germany, 2 races in Germany at 2 and 3 years including Ostermann-Diana Deutsches Stuten Derby, Mulheim, Gr.1, second in Stutenpreis der Victoria Versicherungen, Krefeld, L.

Beat It, won 1 race in France at 2 years, second in Prix de la Grotte, Longchamp; dam of 6 winners including:

BOLD BRAT (USA), won 14 races in U.S.A. including Barbara Fritchie Handicap, Bowie, Gr.3, Correction Handicap, Aqueduct, Gr.3, Mary Duvall Handicap, Bowie and Virginia Belle Stakes, Bowie, second in Regret Handicap, Monmouth; dam of winners.

YUCCA (USA), won Chati Stakes, Monmouth Park, placed second in Lexington Handicap, Belmont Park, Gr.2 and fourth in Rutgers Handicap, Meadowlands, Gr.2 and Withers Stakes, Belmont Park, Gr.2.
I STILL BELIEVE (USA), won Southfield Stakes, Detroit, second in Indiana Derby, Hoosier Park, L.
DANCING LINDSAY (USA), won Noaah Handicap, Golden Gate, second in Chanango’s Alibi Handicap, Golden Gate.
Skinman (USA), placed second in Jet Pilot Stakes, Pimlico, L.
Hunt Wish J (CAN), third in Crystal Cup, Nakayama, L.; dam of Rising Hunt (USA), third in Kurofune Sho, Kochi, L.
DEAR PHIL (USA), winner in U.S.A.; dam of Dear Silver (USA), second in Ken Kendrick Memorial Futurity, Sunray Park, R.
BOLD BURST (CAN), winner in U.S.A.; dam of TRUST N LUCK (USA), won Fountain of Youth Stakes, Gulfstream, Gr.1, second in Florida Derby, Gulfstream, Gr.1; sire, GRAND VERANDA (USA), won Chriscinca Stakes, Calder, L.; grandam of Ladyluve (GER), 1 race in Germany at 3 years, 2011, second in Iffezheimer Diana-Trial, Baden-Baden, L.

COLLATTERAL (USA), won 1 race in U.S.A.; dam of winners.

APACHEE LOVE, winner; dam of LOVE A RUCKUS (CAN), won La Prevoyante Stakes, Woodbine, L.R. and Passing Mood Stakes, Woodbine, L.R., NITHI (CAN), won Bison City Stakes, Fort Erie, L.R., AKURE FOR LUV (CAN), won Ky Alta Handicap, Northlands Park, Lovalar (CAN), second in Princess Elizabeth Stakes, Woodbine, L.R.; grandam of LOVE VIEW (CAN), won Coronation Futurity Stakes, Woodbine, L.R., CRICKET WICKET (CAN), won Zadracarta Stakes, Woodbine, L.R., SILVER NITHI (CAN), won Bison City Stakes, Fort Erie, L.R., third in Maple Leaf Stakes, Woodbine, Gr.3, Rowdy Ruckus (CAN), second in Sir Barton Stakes, Woodbine, L., Jambalar (CAN), second in Valedictory Handicap, Woodbine, L., Mancel (CAN), third in Sky Classic Handicap, Woodbine, L., Bear No Joke (CAN), second in Achievement Stakes, Woodbine, L.R., Ojibway Signal (CAN), placed third in Kingarvie Stakes, Woodbine, L.R.; third dam of BEAR’S CHILL (CAN), won Queenston Stakes, Woodbine, L.R.

Orianaville (USA), unraced; dam of winners.

Dawn Rosebud (USA); dam of Touchoville (USA), third in Manor Downs ATB Distaff Stakes, Manor Downs.

BEACTIVE, 2nd top rated 2yr old filly in France in 1956, won 4 races in France at 2 and 3 years including Prix de la Cascade, Longchamp, placed 8 times including second in Handicap Optional, Saint-Cloud and third in Prix d’Astarte, Deauville and Prix La Camargo, Saint-Cloud; dam of 6 winners including:

SILVER CLOUD, Champion 2-y-o filly in France in 1966, won 3 races in France including Grand Criterium, Longchamp and Prix de la Nonette, Longchamp, placed third in Prix de Diane, Chantilly; dam of winners.

Le Bounty (FR), second in Prix des Ventes, Deauville, L.
Un Numide (FR), second in Prix de l’Agence Francaise, Deauville, L. and Prix des Ventes, Deauville, L.
SPRING SHOWER (FR), winner in France; dam of SPRING MARE (FR), won Prix du Duc d’Aoste, Longchamp, L., fourth in Grand Prix de Bruxelles, Boitsfort, Gr.1; grandam of SPRING LORENZO (FR), won Derby Anjou-Maine Centre-Ouest, Lion d’Angers, L., Sunday Night (FR), second in Prix Gustave du Roy de Blicquy, Sterrebeek, L.; third dam of EL PARADISO (FR), won Prix de Maisons-Laffitte Hurdle, Auteuil, Gr.3, Prix Ketch Handicap Hurdle, Auteuil, L. and Prix Beugnot Handicap Hurdle, Auteuil, L., placed second in P.Leon Rambaud-C. de Commerce Hurdle, Auteuil, Gr.2, EL FUEGO (FR), won Grande Course de Haies de Cagnes Hurdle, Cagnes-Sur-Mer, L. and Prix Jean Bart Handicap Hurdle, Auteuil, L., placed third in Grand Prix d’Automne Hurdle, Auteuil, Gr.1 (twice).
Une Pavane (FR), placed; dam of NUMERO UNO (USA), won Hollywood Wildcat Stakes, Hollywood, L., Jewel Princess Hcp, Hollywood, L., third in Chula Vista Hcp, Del Mar, Gr.2, R. and Bayakoa Hcp, Hollywood, Gr.2, Becebege (FR), second in Prix des Federations Regionales, Longchamp, L.; grandam of Ice Lady (USA), third in Corte Madera Stks, L.

FRENCHMAN’S CREECK (FR), won 5 races in France including Prix de Cluny, Saint-Cloud; sire.
Be Quick II, won 2 races in France, placed third in Prix Chloe, Le Tremblay; dam of winners.

MAKE HASTE (FR), won Prix James Hennessy Steeplechase, Auteuil, L.
BE TRUE (FR), winner in France; grandam of LA GRIVE (FR), won Prix Colonel Baron Leclercq, Groenendael, L.; third dam of GRIVETTE (FR), won Prix Alain du Breil d’Ete 4yo Hurdle, Auteuil, Gr.1, Prix Leopold d’Orsetti d’Enghien Hurdle, Enghien-Soisy, Gr.3, Prix Sagan Hurdle, Auteuil, L., Grande Course de Haies de Cagnes Hurdle, Cagnes-Sur-Mer, L., Prix d’Iena Hurdle, Auteuil, L. and Prix Durtain Hurdle, Enghien-Soisy, L., second in Gras Savoye Longchamp Hurdle, Auteuil, Gr.3 and Prix de Maisons-Laffitte Hurdle, Auteuil, Gr.3, ROYALEETY (FR), won Prix Cambaceres Grand Course de 3yo Hurdle, Auteuil, Gr.1, Prix Robert Lejeune Hurdle, Auteuil, L., Prix Aguado Hurdle, Auteuil, L. and Prix Roger Saint Steeplechase, Enghien-Soisy, L., second in Prix Georges de Talhouet-Roy Hurdle, Auteuil, Gr.2, MESANGE ROYALE (FR), won Prix Alain du Breil 4yo Summer Hurdle, Auteuil, Gr.1 and Prix Miror Hurdle, Auteuil, L., second in Prix Georges de Talhouet-Roy Hurdle, Auteuil, Gr.2, JIM (FR), won Nas Na Riogh Nov. Chase, Naas, Gr.2 and Mick Holly Memorial Handicap Chase, Leopardstown, Gr.3, second in Punchestown Chase, Gr.1, ISLE (FR), won Prix Sagan Hurdle, Auteuil, L., CHEYNE (FR), won Prix Le Guales de Mezaubran Hurdle, Auteuil, L., Gazelle Royale (FR), second in Oaks, Epsom, Gr.1 and Prix Vermeille, Longchamp, Gr.1 and third in Grand Prix de Saint-Cloud, Gr.1, Prix St-Alary, Longchamp, Gr.1, Really Royale (FR), second in Prix Wild Monarch Hurdle (fillies), Auteuil, L., Hotesse Du Wal (FR), second in Prix Chambly Hurdle, Auteuil, L., Capetonian (FR), second in Prix Miror Hurdle, Auteuil, L.

Little Sister (FR), unraced; dam of winners.

SO LIGHTLY (ARG), winner in Argentina; dam of So Quietly (ARG), second in Clasico Republica de Ecuador, La Plata, L., So Aerially (ARG), third in Clasico Leteo, San Isidro, L.; grandam of So Jolly (ARG), third in Gran Premio Saturnino J Unzue, Hipodromo Arg, Gr.1, Leap For Queen (ARG), third in Clasico Ines Victorica Roca, Hipodromo Arg, Gr.3.

Querari Best Progeny

Melliflora (12f – Count Dubois, Jamaican Music)2nd Thekwini S G1;

Cosmic Light (12f – Silvano, Elliodor)Won Debutante S G2,

Spring Wonder (12f – Joshua Dancer, On Your Mark)4th Pretty Polly S G3,

Champery (12f – Mr Greeley, Giant’s Causeway)3rd Perfect Promise Sprint L,

Dynamic Speed (12c – National Assembly, Royal Prerogative)2nd East Cape Nursery L; 4th Dahlia P L,

Querari Sire Reference

OASIS DREAM (GB) (2000-Stud 2004), Champion 2yr old in Europe in 2002 Champion 3yr old sprinter in Europe in 2003, 4 wins. £433,737, 5f.-6f., Darley July Cup, NEWMARKET, Gr.1, Shadwell Stud Middle Park Stakes, NEWMARKET, Gr.1, Victor Chandler Nunthorpe Stakes, YORK, Gr.1second in Stanley Leisure Sprint Cup, HAYDOCK PARK, Gr.1third in King’s Stand Stakes, ASCOT, Gr.2.
Sire of 158 Stakes performers (47 Group winners, 51 Listed winners) including-

AQLAAM (GB) (Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, totesport.com Summer Mile Stakes, Ascot, Gr.2, Jersey Stakes, Ascot, Gr.3; sire).

ARCANO (IRE) (Darley Prix Morny, Deauville, Gr.1, TNT July Stakes, Newmarket, Gr.2; sire).

CHARMING THOUGHT (GB) (vision.ae Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1).

GOLDREAM (GB) (King’s Stand Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix de l’Abbaye de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Pearl Bloodstock Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3).

JWALA (GB) (Coolmore Nunthorpe Stakes, York, Gr.1, John Smith’s City Walls Stakes, York, L.).

LADY JANE DIGBY (GB) (Grosser Dallmayr Bayerisches Zuchtrennen, Munich, Gr.1, Walther J Jacobs Stutenpreis, Bremen, Gr.3, EBF Hoppings Stakes, Newcastle, L., Voute Sales Warwickshire Oaks, Warwick, L.).

MIDDAY (GB) (Blue Square Nassau Stakes (twice), Goodwood, Gr.1, Darley Yorkshire Oaks, York, Gr.1, Markel Insurance Nassau Stakes, Goodwood,Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Longchamp, Gr.1, Emirates Airlines Breeders’ Cup F&M Turf, Santa Anita, Gr.1, totesport.com Middleton Stakes, York, Gr.2, totesportcasino.com Lingfield Oaks Trial, Lingfield Park, L.).

MUHAARAR (GB) (Commonwealth Cup, Ascot, Gr.1, Darley July Cup, Newmarket, Gr.1, Qipco British Champions Sprint Stakes, Ascot, Gr.1, LARC – Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1, Irish TB Marketing Gimcrack Stakes, York, Gr.2, AON Greenham Stakes, Newbury, Gr.3).

NAAQOOS (GB) (Prix Jean-Luc Lagardere-Grand Criterium, Longchamp, Gr.1; sire).

OPINION (IRE) (McGrath Estate Agents The Metropolitan, Randwick, Gr.1, Parramatta Cup, Rosehill, L.).

POWER (GB) (Abu Dhabi Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, Goffs National Stakes, Curragh, Gr.1, Coventry Stakes, Ascot, Gr.2, T P Waters EBF Marble Hill Stakes, Curragh, L.; sire).

PROHIBIT (GB) (King’s Stand Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix du Petit Couvert, Longchamp, Gr.3, Scarbrough Stakes, Doncaster, L.).

QUERARI (GER) (P.Presidente della Repubblica-GBI Racing, Rome, Gr.1, Euro Cup, Frankfurt, Gr.3, Preis des Casino Baden-Baden, Baden-Baden, L.; sire).

TUSCAN EVENING (IRE) (Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Buena Vista Handicap, Santa Anita, Gr.2, Las Palmas Handicap, Santa Anita, Gr.2, Royal Heroine Mile Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Santa Ana Handicap, Santa Anita, Gr.2, Santa Barbara Handicap, Santa Anita, Gr.2, Modesty Handicap, Arlington International, Gr.3, Monrovia Handicap, Santa Anita, Gr.3, Redondo Beach Stakes, Hollywood Park).

APPROVE (IRE) (Irish TB Marketing Gimcrack Stakes, York, Gr.2, Norfolk Stakes, Ascot, Gr.2third in Shadwell Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1; sire).

CLADOCERA (GER) (District One Balanchine Stakes, Meydan, Gr.2, Emirates Global Cape Verdi Stakes, Meydan, Gr.2, Prix des Lilas, Longchamp, L.,second in Coolmore Fastnet Rock Matron Stakes, Leopardstown, Gr.1).

FREE PORT LUX (GB) (Prix Hocquart, Longchamp, Gr.2, Qatar Prix Dollar, Longchamp, Gr.2, Prix du Prince d’Orange, Longchamp, Gr.3).

FROZEN POWER (IRE) (Mehl-Mulhens Rennen (2000 Guineas), Cologne, Gr.2, Prix Haras de la Huderie, Deauville, L.; sire).

HARD DREAM (IRE) (Prix Noailles, Longchamp, Gr.2).

MISHEER (GB) (Irish TB Marketing Cherry Hinton Stakes, Newmarket, Gr.2, Langleys Solicitors EBF Marygate Stakes, York, L.second in Electrolux Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1).

MONITOR CLOSELY (IRE) (Ladbrokes Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2third in Ladbrokes St Leger Stakes, Doncaster, Gr.1; sire).

PEACE AT LAST (IRE) (Mehl-Mulhens Rennen (2000 Guineas), Cologne, Gr.2).

QUIET OASIS (IRE) (Royal Heroine Mile Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Wilshire Handicap, Hollywood Park, Gr.3second in Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1).

SHOWCASING (GB) (Irish TB Marketing Gimcrack Stakes, York, Gr.2third in Shadwell Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1; sire).

SRI PUTRA (GB) (Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Prix Guillaume d’Ornano, Deauville, Gr.2, Weatherbys Earl of Sefton Stakes, Newmarket, Gr.3, betinternet.com Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, Blue Square Paradise Stakes, Kempton Park, L.second in Coral Eclipse Stakes, Sandown Park,Gr.1; sire).

WELWITSCHIA (GB) (Camellia Stakes, Turffontein, Gr.2, Diadem Stakes, Kenilworth, Gr.2, Joburg Spring Fillies & Mares Challenge, Turffontein, Gr.3,second in L Jaffee Empress Club Stakes, Turffontein, Gr.1, Mercury Sprint, Clairwood, Gr.1, South African Fillies & Mares Sprint, Scottsville, Gr.1).

AKTABANTAY (GB) (European Wealth Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3second in 666bet Superlative Stakes, Newmarket, Gr.2).

ALTA FEDELTA (GB) (Premio Carlo Chiesa, Rome, Gr.3, Premio Nogara, Milan, L., Premio Seregno, Milan, L.).

BERMUDA REEF (IRE) (Almased Cup Hamburg Trophy, Hamburg, Gr.3, Sachsen Preis, Dresden, L.).

BYE BYE BIRDIE (IRE) (Grangecon Stud Balanchine Stakes, Curragh, Gr.3).

CAPTAIN GERRARD (IRE) (Stan James Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3, Willmott Dixon Cornwallis Stakes, Ascot, Gr.3, James Barr Harry Rosebery Stakes, Ayr, L., Julia Graves Roses Stakes, York, L.; sire).

CHIGUN (GB) (Abu Dhabi Ridgewood Pearl Stakes, Curragh, Gr.3, Mawatheeq Rosemary Stakes, Newmarket, L.).

FLYING JIB (GB) (Canford Cliffs EBF Athasi Stakes, Curragh, Gr.3, Staffordstown Stud Silken Glider Stakes, Curragh, L.).

FOUNTAIN OF YOUTH (IRE) (Dubai Duty Free Sapphire Stakes, Curragh, Gr.3).

GALE FORCE TEN (GB) (subject stallion).

MAIN AIM (GB) (Timeform Jury John of Gaunt Stakes (twice), Haydock Park, Gr.3second in Darley July Cup, Newmarket, Gr.1).

MAINSAIL (GB) (Prix Bertrand du Breuil Longines, Chantilly, Gr.3, Prix Matchem, Maisons-Laffitte, L.; sire).

MIRZA (GB) (Qatar Prix du Petit Couvert (twice), Longchamp, Gr.3, Galtee Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., Prix du Cercle (twice), Deauville, L.).

RAINFALL (IRE) (Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, Miles and Morrison October Stakes, Ascot, L.third in Etihad Airways Falmouth Stakes, Newmarket, Gr.1, Kingdom of Bahrain Sun Chariot Stakes, Newmarket, Gr.1).

RIMTH (GB) (Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3second in Adnams Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1).

SANDBAR (GB) (Prix Cleopatre, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Rose de Mai, Saint-Cloud, L.third in Prix de Diane, Chantilly, Gr.1).

SARKIYLA (FR) (Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3, Prix de Bagatelle, Chantilly, L.second in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1).

STARLIT SANDS (GB) (Prix d’Arenberg, Chantilly, Gr.3second in Queen Mary Stakes, Ascot, Gr.2).

STRATHNAVER (GB) (Bewitch Stakes, Keeneland, Gr.3, Lady Baltimore Stakes, Laurel, second in Longines Just A Game Stakes, Belmont Park, Gr.1).

VISIT (GB) (Oak Tree Stakes, Goodwood, Gr.3, Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3second in Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1).

WAITER’S DREAM (GB) (Sportingbet.com Acomb Stakes, York, Gr.3third in Neptune Investment Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2).

YOUNG PRETENDER (FR) (Qatar Prix La Rochette, Longchamp, Gr.3).

ADVERSITY (GB) (Macau Autumn Trophy, Taipa, L.).

ALBARAAH (IRE) (Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.second in Prix de Flore, Saint-Cloud, Gr.3).

ANNE OF KIEV (IRE) (Betfred Cecil Frail Stakes, Haydock Park, L., Sportingbet Hever Sprint Stakes, Lingfield Park, L.).

BRONTERRE (GB) (Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.third in AON Greenham Stakes, Newbury, Gr.3).

COACH HOUSE (IRE) (Cold Move EBF Marble Hill Stakes, Curragh, L.second in Norfolk Stakes, Ascot, Gr.2; sire).

DICK DOUGHTYWYLIE (GB) (Coral Quebec Stakes, Lingfield Park, L.).

DREAM CLOVER (GB) (Prix de Saint-Cyr, Longchamp, L., Prix de la Cochere, Chantilly, L.third in Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3).

DREAMT (GB) (Prix Coronation, Saint-Cloud, L.).

DUX SCHOLAR (GB) (Shadwell Steventon Stakes, Newbury, L.second in Qatar Prix Daniel Wildenstein, Longchamp, Gr.2, Darley Oettingen Rennen, Baden-Baden, Gr.2).

EASTERN ROMANCE (GB) (Criterium de Vitesse, Longchamp, L.second in Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Premio Carlo Chiesa, Rome, Gr.3).

ERTIJAAL (IRE) (32Red Spring Cup, Lingfield Park, L., HH The President Cup, Abu Dhabi, L.).

EVANGELIST (GB) (Eastcoast Plumbtec Sale Cup, Sale, L.).

FIELD OF DREAM (GB) (King Charles II Stakes, Newmarket, L., Premio Alberto Giubilo, Rome, L.).

FLAMBEAU (GB) (Tote Tentofollow Leicestershire Stakes, Leicester, L.second in Totesport Chartwell Stakes, Lingfield Park, Gr.3).

GOIANIA (GB) (G. P. der Deutschen Bank Neue Bult Cup, Hannover, L.).

GOMATI (GB) (Criterium de Lyon, Lyon-Parilly, L.).

GREEN SUPREME (AUS) (Fairdale/Goodwood Studs Flying Handicap, Awapuni, L.third in Levin Turf Classic, Otaki, Gr.1).

GUSTO (GB) (Bluesquare ascot.co.uk Pavilion Stakes, Kempton Park, L., Racing Post App Doncaster Stakes, Doncaster, L., bluesquare.com Spring Cup, Lingfield Park, L., Prix Sigy, Maisons-Laffitte, L.).

IMPORTANT TIME (IRE) (Gestuts Winterhauch Kolner Stutenpreis, Cologne, L.).

JOYEUSE (GB) (Betfred EBF Stallions Cecil Frail Stakes, Haydock Park, L., Country Gentlemen’s EBF D. Poole Stakes, Salisbury, L.second in Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, Totepool Summer Stakes, York, Gr.3).

JUSTINEO (GB) (Crown Hotel Bawtry Scarbrough Stakes, Doncaster, L.third in Betfred King George Stakes, Goodwood, Gr.2).

KERASONA (FR) (Prix Hampton, Maisons-Laffitte, L.).

KEREDARI (IRE) (New Tote Sports Lounge Loughbrown Stakes, Curragh, L., Hong Kong Macau Trophy, Sha Tin, L.second in Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3).

LA SYLVIA (IRE) (Coolmore Stud Baden-Baden Cup, Baden-Baden, L.).

LADYSHIP (GB) (Raymond Corbett Memorial City Plate, Chester, L.).

MAXIMUS DREAM (TUR) (19 Mayis, Veliefendi, L.).

MINALISA (GB) (Yeomanstown Stud EBF Sweet Mimosa Stakes, Naas, L.).

MOOHAARIB (IRE) (William & Son Paradise Stakes, Ascot, L.).

MUARRAB (GB) (Shadwell Farm Jebel Ali Sprint, Jebel Ali, L.).

MULLEIN (GB) (EBF Highfield Farm Flying Fillies Stakes, Pontefract, L.third in John Guest Diadem Stakes, Ascot, Gr.2).

MUSHIR (GB) (coral.co.uk Rockingham Stakes, York, L.).

NAADIRR (IRE) (Betfred Garrowby Stakes, York, L., Betway Cammidge Trophy, Doncaster, L.second in John Guest Bengough Stakes, Ascot, Gr.3).

NEEBRAS (IRE) (RSA Thoroughbred Stakes, Goodwood, L.second in TNT July Stakes, Newmarket, Gr.2).

OASIS DANCER (GB) (bluesquare.com Cleves Stakes, Lingfield Park, L.).

OMINOUS (GB) (Mittys Port Adelaide Cup, Morphettville, L.).

PEACE OF OASIS (FR) (Prix Rose de Mai, Saint-Cloud, L.).

PEARLY STEPH (FR) (Prix des Lilas, Longchamp, L.).

PERFECT STRIDE (GB) (Britain’s Got Talent Paradise Stakes, Ascot, L., Wolferton Handicap, Ascot, L.third in Select Racing UK On Sky 432 Stakes, Goodwood, Gr.3, Sky Bet Strensall Stakes, York, Gr.3).

POLYBIUS (GB) (Stobart Club and Shop Hopeful Stakes, Newmarket, L.third in John Guest Bengough Stakes, Ascot, Gr.3).

RAFAADAH (GB) (Gd. Criterium de Bordeaux HK Jockey Club, Bordeaux Le Bouscat, L.).

RAIN DELAYED (IRE) (Cork Stakes, Cork, L.second in Pearl Bloodstock Palace House Stakes, Newmarket, Gr.3).

REPLY (IRE) (Owenstown Stud Whitehead Mem. Stakes, Naas, L.third in Abu Dhabi Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, Emaar Middle Park Stakes, Newmarket, Gr.1; sire).

SABRATAH (GB) (Prix Cor de Chasse, Fontainebleau, L., Prix de Bonneval, Chantilly, L.third in Prix de Seine-et-Oise, Maisons-Laffitte, Gr.3).

SAN MARTIN (GB) (La Coupe de Marseille, Marseille Borely, L.).

SANDREAMER (IRE) (Premio Eupili, Milan, L.second in Juddmonte Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

SUGAR FREE (IRE) (Scottish News EBF Land O’Burns Stakes, Ayr, L.third in Grenzen Flying Five Stakes, Curragh, Gr.3).

SWISS DREAM (GB) (Chris Blackwell Memorial Hopeful Stakes, Newmarket, L., EBF National Stud Boadicea Stakes, Newmarket, L., Weatherbys B’stock Ins Kilvington Stakes, Nottingham, L.).

THAI HAKU (IRE) (Prix La Sorellina, La Teste De Buch, L., South Beach Stakes, Gulfstream Park, second in Bab al Shams Cape Verdi Stakes, Meydan,Gr.2).

UPCOUNTRY (GB) (Macau Spring Trophy, Taipa, L.).

WALDTRAUT (GER) (Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.third in Henkel Preis der Diana – Stuten Derby, Dusseldorf, Gr.1).

WILKI (FR) (Criterium du Bequet, La Teste De Buch, L.second in Prix d’Arenberg, Chantilly, Gr.3, Prix du Bois, Maisons-Laffitte, Gr.3).