Erupt Race Record

Erupt Video:

https://youtu.be/BzXe8hJ-cZE

Race Record: 17 Starts 5-1-1 £32,684, €700,010, US$509,374.

Won Longchamp Grand Prix de Paris, Gr 1 (2400m), Woodbine Canadian International S., Gr 1 (1m 4f), Chantilly Prix du Lys, Gr 3 (2400m), Lyon-Parilly La Coupe des Trois Ans, L (2400m), Prix Gl Events (2200m); 2nd Saint-Cloud Grand Prix de Saint-Cloud; Gr 1, 3rd Deauville Grand Prix de Deauville, Gr 2, 4th Saint-Cloud Prix Ganay, Gr 1, Longchamp Prix Niel, Gr 2.

“Erupt was a dual Group 1 winner at 12 furlongs, and ran fifth in a really good Arc as a 3-year-old, with only Golden Horn, Flintshire, New Bay, and Treve ahead of him, and Free Eagle behind him. His pedigree gives plenty of encouragement, as he is by Dubawi out of a Caerleon mare, out of a Spectacular Bid mare who was a half-sister to the top Argentine sire, Lode, from the family of Canadian champion filly and broodmare Fanfreleuche, herself a real ‘blue hen’ from Northern Dancer’s second crop. Given his sire Dubawi’s success with a multitude of lines, especially Danzig and Sadler’s Wells, it is easy to envision a large sector of South Africa’s broodmare population being well suited to Erupt. He’s a very exciting prospect who had real class and has a very rich pedigree” – Bill Oppenheim.

Won    Prix Munet, Lyon, 2200m – beating Emperador and Margie’s Rock by 1,25 lengths.

Won    Coupe des Trois Ans, Lyon, 2400m – beating Big Blue  (stakes winner; G1p) and Khareef by 0,75 lengths.

Won    Prix du Lys Longines G3, Chantilly, 2400m – beating Sarrasin (G2p) and Pilansberg (G2p).

Won     Juddmonte Grand Prix de Paris G1, Longchamp, 2400m – beating Ampere and Storm The Stars by 2 lengths.

2nd    Grand Prix de Saint-Cloud G1, Saint-Cloud, 2400m – beaten 1,25 lengths by Silverwave.

3rd    Lucien Barriere Grand Prix de Deauville G2, Deauville, 2500m – beaten 1,75 by Savoir Vivre and Siljan’s Saga.

Won    Pattison Canadian International Stakes G1, Woodbine, 2400m – beating Dartmouth and Wake Forest by a length.

4th    Prix Ganay G1, Saint-Cloud, 2100m – beaten a length by Cloth Of Stars, Zarak and Silverwave.

5th    Sword Dancer Stakes G1, Saratoga, 2400m – beaten 3,75 lengths by Sadler’s Joy, Money Multiplier, Bigger Picture and Hunter O’Riley.

5th    Pattison Canadian International Stakes G1, Woodbine, 2400m.

Erupt Tabulated Pedigree

Erupt Extended Pedigree

1st Dam
MARE NOSTRUM, by Caerleon. 2 wins-1 at 2-at 1800m, Longchamp Prix Vanteaux, Gr.3, Prix de la Cite, 2d Longchamp Prix Saint-Alary, Gr.1, Deauville Prix des Marettes, 3d Longchamp Prix Vermeille, Gr.1. Half-sister to AUBE INDIENNE, RAISONNABLE (dam of SENSIBLE), SPECIAL GALLERY, Spenderella (dam of COMMON WORLD, SPECIALE). Dam of 11 named foals, 10 to race, 5 winners, inc:-

ERUPT (c by Dubawi) 5 wins. See below.

MARIE DE MEDICI (f by Medicean) 2 wins-1 at 2-at 7f, 1¼m, Newmarket Pretty Polly S., L, 2d Deauville Prix des Reservoirs, Gr.3, 3d Goodwood Alice Keppel H., L, Newmarket Feilden S., L, York Cakemark 2YO S., 4th Newmarket Montrose S., L, Saint-Cloud Prix Rose de Mai, L. Dam of 3 winners-

LOCAL TIME (f Invincible Spirit) 7 wins-3 at 2-from 1400m to 1900m in GB, Turkey and U.A.E, Istanbul Trophy, Gr.3, Meydan UAE Oaks, Gr.3, Newmarket Oh So Sharp S., Gr.3, Meydan UAE One Thousand Guineas, L, UAE One Thousand Guineas Trial.

Hespera (f by Danehill (USA)) Placed at 3 in France. Dam of 3 winners-

LADY PENKO (f Archipenko) 3 wins at 1600m, 2100m, €81,675, Toulouse Prix Caravelle, L, 3d Longchamp Prix Saint-Alary, Gr.1.

2nd Dam
SALVORA, by Spectacular Bid. Winner at 2000m, Maisons-Laffitte Prix Bridaine, 2d Longchamp Prix de la Sorbonne, Saint-Cloud Prix Urgence. Half-sister to SMACKOVER CREEKLode, Islands (dam of FIT TO LEAD),  Nice  Dancing (dam of MUSIDORA), Rolls (dam of FLYING SPUR). Dam of 15 foals, all raced, 8 winners, inc:-

AUBE INDIENNE (f Bluebird) 5 wins from 1700m to 2000m, 434,000fr., US$466,073, Santa Anita Yellow Ribbon S., Gr.1, Las Palmas H., Gr.2, Longchamp Prix de la Seine, L, Maisons-Laffitte Prix Rosamee, 2d Hollywood Park Matriarch S., Gr.1, 3d Santa Anita Santa Ana H., Gr.1, Hollywood Park Wilshire H., Gr.2, 4th Deauville Prix de Psyche, Gr.3, Longchamp Prix des Tourelles, L. Producer.

MARE NOSTRUM (f Caerleon) 2 wins. See above.

SPECIAL GALLERY (f Tate Gallery) 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m in GB and Brazil, Gavea Classico Tiradentes, L, 3d Gavea G.P. Cordeiro  da Graca, Gr.2. Dam of 2 winners-

Hot Gallery. Unraced. Dam of 8 winners-

LAURENCIANO (c Dancer Man) 8 wins-1 at  2-from 1100m to 1600m in Brazil, Cidade Jardim G.P. Presidente do  Jockey  Club,  Gr.2, Gavea Classico Verao, L, Classico Outono, L, Prova  Especial Mossoro, 3d Cidade Jardim G.P. Duplex, Gr.2.

SUCK OUT QUEEN (f Red Runner) 6 wins from 1300m to 2000m in Brazil, Cidade Jardim G.P. 25 de Janeiro, Gr.2, Gavea G.P. Mariano Procopio, Gr.3, Prova Especial Independência,  Prova Especial  Dia da Criança, 3d Gavea Classico Armando Rodrigues Carneiro,  L,  Prova Especial Moacyr de Carvalho, 4th Gavea G.P. Antonio Carlos Amorim, Gr.3. Producer.

My Special Gallery. Winner at 1000m in Brazil. Dam of 5 winners-

ALEGRIA DE POBRE (f Dancer Man) 12 wins-1 at 2-from 1100m to 1900m in Brazil, Cidade Jardim G.P. Presidente Roberto Alves de Almeida, Gr.2, Clássico Donética, L, Classico Presidente Luiz Nazareno Teixeira de Assumpcao, L, Taruma  Classico Primavera, L, Gavea Prova Especial Jockey Club de Campos, 2d Cidade  Jardim Classico Presidente Joao Tobias de Aguiar, L, Gavea Prova Especial João E Jorge Jabour, 3d Cidade Jardim G.P. Presidente Antonio Grisi Filho, Gr.2.

RAISONNABLE (f Common Grounds) 2 wins-1 at 2-at 1600m, Evry Prix Ronde de Nuit, L, Deauville Prix d’Avranches, 2d Longchamp Prix de la Grotte, Gr.3, Prix des Reservoirs, Gr.3, 3d Longchamp Prix d’Aumale, Gr.3. Dam of 6 winners-

SENSIBLE (c Sadler’s Wells) 3 wins at 2000m, £4,576, €83,495, 289,000fr., Longchamp Prix de Suresnes, L, Prix de  Ferrieres,  Deauville Prix de Bernay, 2d La Coupe de Longchamp, Gr.3, Deauville Prix Ridgway, L, 3d Longchamp Prix Ganay, Gr.1, 4th Longchamp Prix d’Harcourt, Gr.2. Sire.

Tangerine Dream. Placed at 2, 3d Deauville Prix d’Hotot en Auge. Dam of 6 winners-

PEAR TART (f Dehere) 6 wins to 1400m, A$639,900, Qld Tatt’s RC Tattersall’s Tiara, Gr.1, BRC Queensland Guineas, Gr.2, GOA Billboards P., Skyracing.tv H., Goa Get Noticed P., Brc.com.au H., 2d MRC Tristarc S., Gr.2, 3d ATC Wiggle S., L. Producer.

Spenderella. Winner at 1600m, Saint-Cloud Prix Pirette. Dam of 7 winners-

COMMON  WORLD  (c  Spinning  World) 8  wins-1  at  2-from 1400m  to 2000m,  £97,962,  €209,237  in  GB,   Ireland  and  Germany,   Curragh Gladness S., Gr.3, Düsseldorf Grosser Preis der West  Landesbank, Gr.3, Tralee Ruby S., L, Haydock Tote Credit Club Silver  Bowl,  Sandown 02 Stakes H., 2d Curragh International S., Gr.2, Tipperary Concorde S., Gr.3, 3d Cologne Oppenheim Pramerica Meile,  Gr.3, Royal Ascot New S., L. Sire.

SPECIALE (f War Chant) 2 wins-1 at 2-at 1200m, Deauville Prix Yacowlef, L, Saint-Cloud Prix Marigold, 3d Chantilly Prix Gris Perle. Producer.

Sicile. Placed at 2 & 3, 2d Deauville Prix d’Authou. Dam of 4 winners-

TIAMO GRACE (f Monaco Consul) 2 wins at 1350m, 2000m, A$280,300, in 2016-17, VRC Wakeful S., Gr.2, 2d MRC Ethereal S., Gr.3, VRC Hong Kong Jockey Club Trophy, 4th MVRC Sunline S., Gr.2.

Marsh Harrier. Placed in Ireland and France, 2d Leopardstown Roundwood 2YO S., Racecourse 2YO S., 3d Leopardstown Monaloe S. Dam of 6 winners-

ELEGANT COMPOSURE (f Bradbury’s Luck) 7 wins to 1400m, A$200,000, to 2016-17, Qld Tatt’s RC Memorial Classic, L, BRC Cardno H., Urban Office Fit Outs H., 3d GCTC Silk Stocking H., L.

Star Band. Unraced. Dam of 3 winners-

I AM A STAR (f I Am Invincible) 7 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,188,200, to 2017-18, VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, WH Stocks S., Gr.2, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Quezette S., Gr.3, SAJC National S., Gr.3, VRC  Phar  Lap Club 2YO P.,  2d  MRC Thousand Guineas, Gr.1, Rubiton S., Gr.2, 3d SAJC Ubet Classic, Gr.1, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2,  4th  MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Aurie’s Star H., Gr.3

3rd Dam
GRAND LUXE
, by Sir Ivor. 10 wins from 6f to 9f, Hollywood Park Convenience S., L, Santa Anita La Merced S., L, Woodbine Fury S., L, 2d Gulfstream Park Bonnie Miss S., L, Hialeah Hibiscus S., L, 3d Hollywood Park Hawthorne H., L, 4th Woodbine Selene S., L. Dam of 16 foals, 10 to race, 7 winners, inc:-

SMACKOVER CREEK (Mr. Prospector). 4 wins at 1m, 8½f, Oaklawn Park Fifth Season S., L, 2d Canterbury Park Bloomington S., L. Sire.

Lode (Mr. Prospector). 2 wins at 7f, 2d Del Mar Oceanside S., L, 3d Del Mar Derby, Gr.2. Sire.

Islands. 3 wins-1 at 2-at 1m, 8½f in U.S.A. Dam of-

FIT TO LEAD (Fit to Fight). 7 wins-2 at 2-from 5½f to 9f, US$595,776, Churchill Downs Louisville Breeders’ Cup H., Gr.2, Hollywood Park Princess S., Gr.2, Santa Anita Santa Ynez S., Gr.2, Churchill Downs Fleur de Lis H., Gr.3, Turfway Park Fairway Fun S., L, 2d Hollywood Oaks, Gr.1, Hollywood Park Railbird S., Gr.2, Fairplex Barretts Debutante S., L, Hollywood Park Moccasin S., L, Santa Anita Santa Ysabel S., L, 3d Keeneland Beaumont S., Gr.3. Dam of-

Dance Lead. Unplaced. Dam of-

TRUST OR BUST (Trust n Luck). 8 wins to 5½f, US$415,456, Charles Town Invitational Dash H., L, Charles Town Webb Snyder S., L, Mountaineer Park Panhandle H., L, 2d Charles Town Webb Snyder S., L.

Honoris Causa. 2 wins at 1000m in Brazil. Dam of-

Historia. Unraced Broodmare of the Year in Argentina in 2015-16. Dam of-

HI HAPPY (Pure Prize). Horse of the Year, Champion 3YO Colt, Stayer & Triple Crown Winner in Argentina in 2015-16. 8 wins-1 at 2-from 1600m to 2500m, US$717,245, 4,414,000Arg$, to 2018 in U.S.A. and Argentina, San Isidro G.P. Carlos Pellegrini, Gr.1, Belmont Man o’ War S., Gr.1, Palermo G.P. Nacional, Gr.1, San Isidro G.P. Jockey Club, Gr.1, G.P. Dos Mil Guineas, Gr.1, Gulfstream Park Pan American S., Gr.2, San Isidro Clasico Ensayo, Gr.2, 3d Gulfstream Park Turf S., Gr.1, Belmont Manhattan S., Gr.1, Santa Anita Tokyo City Cup, Gr.3, 4th Santa Anita H., Gr.1, Santa Anita San Marcos S., Gr.2.

HINZ (Pure Prize). 14 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m to 2017-18 in Chile, Hipodromo Chile Clasico Dos Mil Guineas, Gr.1, Clasico República del Perú, Clasico Bomberos de Chile-3 times, Clasico Radio Agricultura, Premio Odiseo, 2d Hipodromo Chile Clasico Selección de Velocistas, Gr.3, Clasico Asocacion de Propietarios de Caballos FS de Carreras, Clasico Ciudad de Santiago, Clasico Gran Ducato, Clasico Cencerro, Clasico Oakland, 3d Hipodromo Chile Clasico Telecanal, Clasico Comité Olímpico de Chile, 4th Hipodromo Chile Clasico Seleccion de Velocistas, Gr.3.

HISPANIDAD (Pure Prize). 2 wins-1 at 2-at 1600m in Argentina, Palermo G.P. Polla de Potrancas, Gr.1, 2d Palermo G.P. Seleccion, Gr.1, G.P. Criadores, Gr.1, San Isidro G.P. Mil Guineas, Gr.1, Palermo Clasico Ramon Biaus, Gr.2, 3d San Isidro G.P. Estrellas Distaff, Gr.1, G.P. de Potrancas, Gr.1.

Forli’s Secret. Winner at 8½f in U.S.A. Dam of-

BOLD CALEB (Kris S). 7 wins-3 at 2-from 1m to 8½f, Keeneland Hopemont S., L, Allowance 2YO.

SECRET LAUNCH (Relaunch). 5 wins-2 at 2-from 6f to 8½f, Emerald H., L, 3d Emerald Downs Derby, L, Fairplex Pomona Derby, L, Golden Gate Albany H., L.

Unbridled Temper. Placed at 3 in U.S.A. Dam of-

UNBRIDLED COURAGE (Leroidesanimaux). 7 wins from 5f to 1m, US$241,871, to 2018, Gulfstream Park Treasure Coast S., L, 2d Gulfstream Park Ginger Punch S., L, 4th Kentucky Downs Ladies Turf S., L, Gulfstream Park Sunshine Millions Filly & Mare Turf S., L.

A.P. Indy’s Lady. Unraced. Dam of-

Unbridled Echo (Unbridled’s Song). 4 wins from 1m to 8½f, 2d Arlington Park Flawlessly S., L. Dam of-

HONEY HUES (Henny Hughes). 10 wins from 5½f to 8½f, US$328,822, Churchill Downs Mint Julep H., Gr.3, Ellis Park Turf S., L.

Categorical. Unraced. Dam of-

KRUPT (Flying Spur). Winner at 2, A$217,450, STC Todman S., Gr.2, 2d AJC Kindergarten S., Gr.3, 3d AJC Soho Square 2YO P. Sire.

ANEVAY (Exceed and Excel). 2 wins-1 at 2-at 1100m, A$117,330, VRC Talindert S., L, ATC Tab.com.au H., 2d MRC Blue Diamond Preview (f), L, City Tattersalls 2YO P.

Nice Dancing. Raced twice. Dam of-

MUSIDORA (Rock of Gibraltar (Ire)). 3 wins-1 at 2-to 1400m, A$167,840, VRC Vanity S., Gr.3, MRC Kenvain H., SAJC Carlton Draught H. Dam of-

TULIP (Pierro). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$953,875, to 2017-18, ATC Magic Night S., Gr.3, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, 1print 2YO P., 2d MRC Blue Diamond Preview (f), Gr.3, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1.

SACRED EYE (High Chaparral (Ire)). 2 wins at 1300m, 2000m, A$424,650, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, MRC Foundation P., 4th SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, ATC Adrian Knox S., Gr.3.

Rolls. Unraced. Dam of-

FLYING SPUR (Danehill (USA)). Second on The 1994-95 Australasian 2YO Classification. 6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,051,090, STC Golden Slipper S., Gr.1, Australian Guineas, Gr.1, AJC All-Aged S., Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, Street Cafe 2YO H., 2d VATC Blue Diamond S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, STC Hill S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, VATC Zeditave S., L, Rancher H., L, 3d STC George Ryder S., Gr.1, VRC Sires’ Produce S., Gr.1. Champion sire.

Shoal Creek. 2 wins at 1200m, 1400m, 2d VATC Ungar H., 4th SAJC Hill Smith S., L. Dam of-

ENCOSTA DE LAGO (Fairy King (USA)). 3 wins from 1200m to 1600m, A$469,850, VATC Vic Health Cup, Gr.1, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, VRC Ascot Vale S., Gr.2, 3d VATC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.2, VATC Debutant S., L. Champion sire.

Ballincrea Lady. Unraced. Dam of-

BALLYBLEUE (Peintre Celebre (USA)). Winner at 2, A$224,255, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d NSW Tatt’s RC Widden S., L, MRC Classic Caulfield Ladies’ Day Vase H., 3d STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, AJC Arbogast Welter H., 4th STC Research S., Gr.3, AJC Wiggle H., L. Dam of-

THINK BLEUE (So You Think (NZ)). 4 wins from 1400m to 1700m, A$289,650, in 2017-18, MVRC Alexandra S., Gr.3, VRC William Newton VC H., MRC Clanbrooke Racing H., 2d MRC United Petroleum H.

Goulaine. Unraced. Dam of-

Northern Frontier. 2 wins in India. Dam of-

MALPENSA (Hurricane State). 8 wins from 1200m to 2000m in India, Calcutta Two Thousand Guineas, L, 3d Kolkata Monsoon Derby, L, 4th Calcutta Derby, L.

Luxury on the Lake. Unraced. Dam of-

Luxurious Lady. Placed at 3 in U.S.A. Dam of-

TWYA (Thewayyouare (USA)). 2 wins at 1200m, 1350m, Wanganui Guineas, L, 2d Waikato RC Devon Oaks 2YO H., 3d ARC Bonecrusher S., Gr.3.

Erupt Best Progeny

Retired to stud 2018

Erupt Sire Reference

DUBAWI (IRE) (Bay 2002-Stud 2006). 5 wins-3 at 2, Irish Two Thousand Guineas, Gr.1.

2019 Stud Fee: £250,000

Sire of 41 Group 1 Winners to date.

16% Stakes winners and 10% Group winners makes him one of the world’s greatest stallions.

He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire (& by AEI) in France in 2015. Champion Sire in Italy in 2010. Leading French Sire of 2YOs in 2010. Second on GB/Ire. Sire List in 2013, 2015, 2016 & 2018. Sire of 1138 progeny to race, 860 winners (75.0%), earnings of over $199 million, 171 stakes winners, 77 stakes placegetters.

AKEED MOFEED (GB) (Tiger Hill (IRE): Longines Hong Kong Cup, Sha Tin, Gr.1, Platinum Stakes, Cork, L., BMW Hong Kong Derby, Sha Tin, L., The Centenary Vase, Sha Tin, L.second in Juddmonte Beresford Stakes, Curragh, Gr.2, Longines Jockey Club Cup, Sha Tin, Gr.2; sire).

AL KAZEEM (GB) (Darshaan: Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1, Prince of Wales’s Stakes, Ascot, Gr.1, Tattersalls Gold Cup (twice), Curragh, Gr.1, Qatar Bloodstock Jockey Club Stakes, Newmarket, Gr.2, Prix d’Harcourt, Parislongchamp, Gr.2, 188Bet Winter Hill Stakes, Windsor, Gr.3, bet365 Gordon Richards Stakes, Sandown Park, Gr.3second in Qipco Champion Stakes, Ascot, Gr.1, Red Mills Irish Champion Stakes, Leopardstown, Gr.1, Prix Ganay, Parislongchamp, Gr.1third in Juddmonte International Stakes, York, Gr.1second in Sportingbet.com Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Dubai Duty Free Arc Trial, Newbury, Gr.3, Worthington’s St Simon Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

ALMANAAR (GB) (Bahhare (USA): Gulfstream Park Turf Handicap, Gulfstream Park, Gr.1, Monmouth Stakes, Monmouth Park, Gr.2, Prix Daphnis, Chantilly, Gr.3, Prix Paul de Moussac, Chantilly, Gr.3, Prix de Pontarme, Saint-Cloud, L.second in Arlington Million Stakes, Arlington, Gr.1, Ft. Lauderdale Stakes, Gulfstream Park, Gr.2third in Prix de Suresnes, Maisons-Laffitte, L.).

ARABIAN QUEEN (IRE) (Barathea (IRE): Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, Qipco Duchess Of Cambridge Stakes, Newmarket, Gr.2, Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3third in Qatar Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1second in Charm Spirit Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.2third in EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L.).

BATEEL (IRE) (Chief’s Crown (USA): Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1, Haras Firmamento Prix de Pomone, Deauville, Gr.2, Prix Corrida, Saint-Cloud, Gr.2, Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Tangent Furniture AHT Fred Archer Stakes, Newmarket, L.second in Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, Prix de Barbeville, Chantilly, Gr.3, Betfred EBF Daisy Warwick Stakes, Goodwood, L.).

BENBATL (GB) (Selkirk (USA): Ladbrokes Caulfield Stakes, Caulfield, Gr.1, Grosser Dallmayr Bayerisches Zuchtrennen, Munich, Gr.1, DP World Dubai Turf, Meydan, Gr.1, Jebel Ali Port Al Rashidiya Stakes, Meydan, Gr.2, Hampton Court Stakes, Ascot, Gr.3, Longines Ladies Master Singspiel Stakes, Meydan, Gr.3second in Ladbrokes WS Cox Plate, Moonee Valley, Gr.1, Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.1, Betfred Dante Stakes, York, Gr.2third in bet365 Craven Stakes, Newmarket, Gr.3).

CORONET (GB) (Darshaan: Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, Betfred Middleton Stakes, York, Gr.2, Ribblesdale Stakes, Ascot, Gr.2, Godolphin Zetland Stakes, Newmarket, L.second in Darley Yorkshire Oaks (twice), York, Gr.1, Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1third in King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, The Gurkha Coolmore Prix Saint-Alary, Deauville, Gr.1).

DUBAWI HEIGHTS (GB) (Suave Dancer (USA): Gamely Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Yellow Ribbon Stakes, Santa Anita, Gr.1, Wilshire Handicap, Hollywood Park, Gr.3second in Beverly D Stakes, Arlington International, Gr.1third in Jaguar Cars Lowther Stakes, York, Gr.2).

ERUPT (IRE) (Caerleon (USA): Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1, Juddmonte Grand Prix de Paris, Parislongchamp, Gr.1, Prix du Lys Longines, Chantilly, Gr.3, Coupe des Trois Ans, Lyon-Parilly, L.second in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1third in Lucien Barriere Grand Prix de Deauville, Deauville, Gr.2).

GHAIYYATH (IRE) (Galileo (IRE): Longines Grosser Preis von Baden, Baden-Baden, Gr.1, Prix d’Harcourt, Parislongchamp, Gr.2, Godolphin Autumn Stakes, Newmarket, Gr.3, Prix du Prince d’Orange, Parislongchamp, Gr.3third in Prix Ganay, Parislongchamp, Gr.1).

HAPPY ARCHER (AUS) (Jeune (GB): Jonsson Workwear Garden Province Stakes, Greyville, Gr.1, The Durban Thekwini Stakes, Greyville, Gr.1, Gold Bracelet Stakes, Greyville, Gr.2third in Jonsson Workwear Garden Province Stakes, Greyville, Gr.1, L Jaffee Empress Club Stakes (twice), Turffontein, Gr.1second in Rising Sun Tibouchina Stakes, Clairwood, Gr.2third in Defy Ipi Tombe Challenge, Turffontein, Gr.2second in Starling Stakes, Turffontein, Gr.3).

HUNTER’S LIGHT (IRE) (Barathea (IRE): Premio Roma GBI Racing, Rome, Gr.1, Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.1, Tabloid Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Talk to Victor Rose of Lancaster Stakes, Haydock Park, Gr.3, Blue Square Churchill Stakes, Lingfield Park, L., Tanqueray Foundation Stakes, Goodwood, L., Totepool Glasgow Stakes, Hamilton Park, L., Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L., Meydan Sobha Dubai Millennium Stakes, Meydan, L.third in Grosser Dallmayr Bayerisches Zuchtrennen, Munich, Gr.1second in Qatar Prix Dollar, Parislongchamp, Gr.2third in Betfair Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3, bet365 Gordon Stakes, Goodwood, Gr.3; sire).

JOURNEY (GB) (Montjeu (IRE): Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, 188bet.co.uk Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, British Stallion Studs EBF Upavon Stakes, Salisbury, L., Princess Royal EBF Nayef Stakes (twice), Newmarket, L.second in Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1third in Betfred Middleton Stakes, York, Gr.2).

KITESURF (GB) (Danehill Dancer (IRE): Qatar Prix Vermeille, Parislongchamp, Gr.1, Darley Prix de Pomone, Deauville, Gr.2, Prix Allez France Longines, Parislongchamp, Gr.3, Prix de Royaumont, Chantilly, Gr.3third in Qatar Prix de Royallieu, Chantilly, Gr.2second in Prix de la Seine, Chantilly, L.).

LEFT HAND (GB) (Singspiel (IRE): Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1, Prix de Psyche Morocco Cup by Sorec, Deauville, Gr.3second in Prix de Diane Longines, Chantilly, Gr.1third in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, Qatar Prix Vermeille, Chantilly, Gr.1).

LUCKY NINE (IRE) (Green Desert (USA): Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Sha Tin, Gr.1, Kris Flyer International Sprint (twice), Kranji, Gr.1, Longines Jockey Club Sprint, Sha Tin, Gr.2, Chairman’s Sprint Prize (twice), Sha Tin, L., Mercedes Benz Hong Kong Classic Mile, Sha Tin, L., National Day Cup, Sha Tin, L., Queen’s Silver Jubilee Cup, Sha Tin, L.second in Sportingbet Manikato Stakes, Moonee Valley, Gr.1, The BMW Champions’ Mile, Sha Tin, Gr.1third in The BMW Champions’ Mile, Sha Tin, Gr.1, Kris Flyer International Sprint, Kranji, Gr.1, Gulf News Dubai Golden Shaheen Stakes, Meydan, Gr.1second in Centaur Stakes, Hanshin, JPN Gr.2, Chairman’s Sprint Prize, Sha Tin, L., The Mercedes Benz Hong Kong Classic Cup, Sha Tin, L., The Sprint Cup, Sha Tin, L.third in Chairman’s Sprint Prize, Sha Tin, L., Queen’s Silver Jubilee Cup, Sha Tin, L.).

MAKFI (GB) (Green Desert (USA): stanjames.com 2000 Guineas Stakes, Newmarket, Gr.1, P. Fresnay le Buffard Jacques Le Marois, Deauville, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3; sire).

MONTEROSSO (GB) (Barathea (IRE): Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, Emirates Air. Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2third in Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1; sire).

MUBTAAHIJ (IRE) (Pennekamp (USA): Awesome Again Stakes, Santa Anita, Gr.1, The S & M Al Naboodah Group UAE Derby, Meydan, Gr.2, Emirates Skywards Al Bastakiya, Meydan, L.second in Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, San Manuel Santa Anita Handicap, Santa Anita, Gr.1, Woodward Stakes, Saratoga, Gr.1third in Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, San Pasqual Stakes, Santa Anita, Gr.2, Suburban Handicap, Belmont Park, Gr.2second in Al Tayer Motors UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3, Lone Star Park Handicap, Lone Star Park, Gr.3third in Native Diver Stakes, Del Mar, Gr.3second in Al Naboodah Sunwin Buses Curlin Handicap, Meydan, L.).

NEW BAY (GB) (Zamindar (USA): Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1, Prix Guillaume d’Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2, Qatar Prix Niel, Parislongchamp, Gr.2, Prix Gontaut-Biron-Hong Kong Jockey Club, Deauville, Gr.3second in Poule d’Essai des Poulains P.le Parisien, Parislongchamp, Gr.1third in Qatar Prix de l’Arc de Triomphe, Parislongchamp, Gr.1; sire).

NEZWAAH (GB) (Dansili (GB): Pretty Polly Stakes, Curragh, Gr.1, Betfred TV EBF Hoppings Stakes, Newcastle, L., Tennent’s Brit Studs EBF Rothesay Stakes, Ayr, L.second in EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L.third in Haras de Bouquetot Fillies’ Trial Stakes, Newbury, L.).

NIGHT OF THUNDER (IRE) (Galileo (IRE): Al Shaqab Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Qipco 2000 Guineas Stakes, Newmarket, Gr.1, Scott Dobson Memorial Doncaster Stakes, Doncaster, L.second in Qipco Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, St James’s Palace Stakes, Ascot, Gr.1third in Qatar Prix du Moulin de Longchamp, Parislongchamp, Gr.1second in AON Greenham Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

NORTH AMERICA (GB) (Yankee Victor (USA): Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Al Naboodah Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Mubadala Al Maktoum Challenge Round 1, Meydan, Gr.2, Meydan One Mall Firebreak Stakes, Meydan, Gr.3second in Gulf News Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2third in Longines Al Maktoum Challenge Round 1, Meydan, Gr.2).

OLD PERSIAN (GB) (Singspiel (IRE): Longines Dubai Sheema Classic, Meydan, Gr.1, King Edward VII Stakes, Ascot, Gr.2, Sky Bet Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, Betway Fairway Stakes, Newmarket, L.third in Longines Grosser Preis von Berlin, Berlin-Hoppegarten, Gr.1second in Havana Gold Newmarket Stakes, Newmarket, L.).

POET’S VOICE (GB) (Chief’s Crown (USA): Sony Queen Elizabeth II Stakes, Ascot, Gr.1, DFS Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, totesport.com Celebration Mile, Goodwood, Gr.2second in Emirates Airline Jebel Hatta, Meydan, Gr.2third in Nayef Joel Stakes, Newmarket, Gr.2second in totesport.com Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3third in Watch Races on Racing UK Acomb Stakes, York, Gr.3; sire).

POSTPONED (IRE) (Dubai Destination (USA): Investec Queen Elizabeth Coronation Cup, Epsom Downs, Gr.1, Juddmonte International Stakes, York, Gr.1, King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1, Longines Dubai Sheema Classic, Meydan, Gr.1, Neptune Great Voltigeur Stakes, York, Gr.2, Qatar Prix Foy, Parislongchamp, Gr.2, SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2, EBF Stallions Glasgow Stakes, Hamilton Park, L.third in Tattersalls Gold Cup, Curragh, Gr.1, Longines Dubai Sheema Classic, Meydan, Gr.1second in SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2thirdin Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2second in bet365 Gordon Richards Stakes, Sandown Park, Gr.3third in Novae Bloodstock Insurance Craven Stakes, Newmarket, Gr.3, Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3; sire).

PRINCE BISHOP (IRE) (Prospect Bay (CAN): Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Airline Dubai World Cup, Meydan, Gr.1, Prix du Conseil de Paris, Parislongchamp, Gr.2, IPIC Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2, Totepool September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Totescoop6 September Stakes, Kempton Park, Gr.3, Prix du Prince d’Orange, Parislongchamp, Gr.3, Betdaq Mobile Apps Floodlit Stakes, Kempton Park, L.second in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1third in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1, Emirates Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1second in IPIC Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2third in Tabloid Al Maktoum Challenge 2, Meydan, Gr.2).

QUORTO (IRE) (Mount Nelson (GB): Goffs Vincent O’Brien National Stakes, Curragh, Gr.1, bet365 Superlative Stakes, Newmarket, Gr.2).

RED DUBAWI (IRE) (Homme de Loi (IRE): Premio Vittorio di Capua, Milan, Gr.1, G.P.der VGH Versicherungen Meilen Trophy, Hannover, Gr.2, Badener Meile, Baden-Baden, Gr.3, Prix Pelleas, Compiegne, L.third in Grosser AudiQ7 Zentrums Meilen Trophy, Hannover, Gr.2, Grosser Preis der Dortmunder Wirtschaft, Dortmund, Gr.3second in Prix de Boulogne, Parislongchamp, L.third in Cork Stakes, Cork, L., J. Sullivan Waterford Testimonial Stakes, Curragh, L., Midsummer Sprint Stakes, Cork, L., Woodlands Stakes, Naas, L., Grand Prix Anjou Bretagne, Nantes, L., Prix Ridgway, Chantilly, L.; sire).

SECRET ADMIRER (AUS) (Secret Savings (USA): Coolmore Stud Flight Stakes, Randwick, Gr.1, racingnetwork.com.au Epsom Handicap, Randwick, Gr.1second in Coolmore Classic, Rosehill, Gr.1third in Daily Telegraph George Ryder Stakes, Rosehill, Gr.1, Emirates Cantala Stakes (twice), Flemington, Gr.1, George Main Stakes, Randwick, Gr.1, Kirks Doomben Cup, Doomben, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1, Tabcorp Queen Elizabeth Stakes, Randwick, Gr.1second in Chelmsford Stakes, Warwick Farm, Gr.2, Pro Ride Warwick Stakes, Warwick Farm, Gr.2, Tattersalls Club Tramway Handicap, Warwick Farm, Gr.3third in Mad Max Southern Cross Stakes, Rosehill, Gr.3second in Villi’s Bakery Toy Show Quality Handicap, Warwick Farm, L.third in McGrath Estate Reginald Allen Handicap, Randwick, L.).

SHAMAL WIND (AUS) (Machiavellian (USA): William Hill Oakleigh Plate, Caulfield, Gr.1, Gucci Icons of Heritage Red Roses Stakes, Flemington, L., Mal Seccull W J Adams Stakes, Sandown Hillside, L., Robert Taranto W J Adams Stakes, Caulfield, L.second in Perri Cutten Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2third in Centrebet Yallambee Classic, Morphettville, Gr.2, Perri Cutten Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2second in Ascend Sales Birthday Card Stakes, Rosehill, Gr.3, G H Mumm Begonia Belle Stakes, Flemington, Gr.3third in G H Mumm Begonia Belle Stakes, Flemington, Gr.3, Sportingbet Final Northwood Plume Stakes, Caulfield, Gr.3, Sportingbet Sprint Series How Now Stakes, Caulfield, Gr.3).

SHEIKHZAYEDROAD (GB) (Highest Honor (FR): Northern Dancer Turf Stakes, Woodbine, Gr.1, Doncaster Cup, Doncaster, Gr.2, Qipco Brit. Champions Long Distance Cup, Ascot, Gr.2, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Skycargo Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, bet365.com Fred Archer Stakes, Newmarket, L.third in The Queen’s 90th Birthday Ascot Gold Cup, Ascot, Gr.1, Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1second in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2, SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2third in Doncaster Cup Stakes (twice), Doncaster, Gr.2, Qatar Goodwood Cup, Goodwood, Gr.2, Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2second in CantorFitzgerald Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3third in Coutts Glorious Stakes, Goodwood, Gr.3, Al Naboodah Buses Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, Al Naboodah Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3second in Jockey Club Rose Bowl Stakes, Newmarket, L., Wolferton Handicap, Ascot, L.third in Betfair Stand Cup, Chester, L.).

SOBETSU (GB) (Darshaan: The Gurkha Coolmore Prix Saint-Alary, Deauville, Gr.1, Shadwell Prix de la Nonette, Deauville, Gr.2third in Qatar Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1).

SRIKANDI (AUS) (Hurricane Sky (AUS): AAMI Stradbroke Handicap, Doomben, Gr.1, Sky Racing Tattersall’s Tiara, Gold Coast, Gr.1, SMEG Victory Stakes, Gold Coast, Gr.2, Glenlogan Park Moreton Stakes, Doomben, Gr.3, Designline Graphics Juanmo Stakes, Doomben, L., Turangga Farm Silk Stocking, Gold Coast, L.second in William Hill Manikato Stakes, Moonee Valley, Gr.1third in AAMI Stradbroke Handicap, Eagle Farm, Gr.1).

TIGER TEES (NZ) (Gold Brose (AUS): bloodstock.com.au The Galaxy, Rosehill, Gr.1, Pro-Ride Warwick Stakes, Randwick, Gr.2, Aurie’s Star Handicap, Flemington, Gr.3, Concorde Stakes, Warwick Farm, Gr.3, Darley Brisbane Race Club Sprint, Doomben, Gr.3, Tabcorp Hall Mark Stakes, Randwick, L., Teac Falvelon Quality Handicap, Eagle Farm, L.third in Schweppes All Aged Stakes, Randwick, Gr.1second in Tatt’s Club Tramway Stakes, Randwick, Gr.2third in Yellowglen Linlithgow Stakes, Flemington, Gr.2).

TOO DARN HOT (GB) (Singspiel (IRE): Darley Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1, Qatar Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Qatar Prix Jean Prat, Deauville, Gr.1, Howcroft Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, 188Bet Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3second in Tattersalls Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1third in St James’s Palace Stakes, Ascot, Gr.1second in Al Basti Dante Stakes, York, Gr.2).

WALDPARK (GER) (Acatenango (GER): Idee Deutsches Derby, Hamburg, Gr.1, Iffezheimer Derby-Trial, Baden-Baden, L.second in G. P. der Badischen Unternehmer Rennen, Baden-Baden, Gr.2, Idee Hansa Preis, Hamburg, Gr.2, P. von Dahlwitz – Bahsig Bahn-Signalbau, Berlin-Hoppegarten, L., Saurens Dachfonds Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L., Veuve Clicquot Cup, Baden-Baden, L.; sire).

WILD ILLUSION (GB) (Monsun (GER): Qatar Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1, Prix de l’Opera Longines, Parislongchamp, Gr.1, Total Prix Marcel Boussac, Chantilly, Gr.1second in Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1, Breeders’ Cup Filly and Mare Turf, Churchill Downs, Gr.1, Ribblesdale Stakes, Ascot, Gr.2third in Prix d’Aumale, Chantilly, Gr.3).

WILLOW MAGIC (AUS) (Tierce (AUS): The South African Nursery, Turffontein, Gr.1, Investec Dingaans, Turffontein, Gr.2second in Rising Sun Gold Challenge, Greyville, Gr.1, Tsogo Sun Gold Medallion, Scottsville, Gr.1third in Premier’s Champion Stakes, Greyville, Gr.1, Post Merchants Handicap, Greyville, Gr.2second in Graham Beck Stakes, Turffontein, Gr.3third in Tommy Hotspur Handicap, Turffontein, Gr.3).

WUHEIDA (GB) (Singspiel (IRE): Total Prix Marcel Boussac, Chantilly, Gr.1, Breeders’ Cup Filly and Mare Turf, Del Mar, Gr.1, Charm Spirit Dahlia Stakes, Newmarket, Gr.2second in Tattersalls Falmouth Stakes, Newmarket, Gr.1third in Henkel Preis der Diana – German Oaks, Dusseldorf, Gr.1).

ZARAK (FR) (Zamindar (USA): Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1, Wheels Dubai Millennium Stakes, Meydan, Gr.3second in Prix Ganay, Saint-Cloud, Gr.1, Prix du Jockey Club, Chantilly, Gr.1, Prix Guillaume d’Ornano-Logis St Germain, Deauville, Gr.2third in Qatar Prix Dollar, Chantilly, Gr.2; sire).

AFSARE (GB) (Fairy King (USA): Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, totepool.com Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3, Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L., Hampton Court Stakes, Ascot, L.second in P.Presidente della Repubblica GBI Racing, Rome, Gr.1, Arlington Million Stakes, Arlington Int., Gr.1, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L., Timeform Betfair Fred Archer Stakes, Newmarket, L.).

AHZEEMAH (IRE) (Entrepreneur (GB): Weatherbys Insurance Lonsdale Cup, York, Gr.2, Estrela Energia Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3second in Gain Irish St Leger, Curragh, Gr.1, Artemis Goodwood Cup (twice), Goodwood, Gr.2, Boylesports Princess of Wales’s Stakes, Newmarket, Gr.2third in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2second in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.3).

AL HILALEE (GB) (Authorized (IRE): Prix Hocquart Longines, Chantilly, Gr.2, Criterium du Fonds Europeen de L’Elevage, Deauville, L.third in Betway Fairway Stakes, Newmarket, L.).

AL THAKHIRA (GB) (Green Desert (USA): Vision.ae Rockfel Stakes, Newmarket, Gr.2, Totepool EBF Stallions October Stakes, Ascot, L.second in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3third in Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3, Ladbrokes Lady Wulfruna Stakes, Wolverhampton, L.).

ALJAMAAHEER (IRE) (Rainbow Quest (USA): F.Cowley MBE Memorial Summer Mile Stakes, Ascot, Gr.2, poptelecom.co.uk King Charles II Stakes, Newmarket, L.second in Queen Anne Stakes, Ascot, Gr.1third in Diamond Jubilee Stakes, Ascot, Gr.1, JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1secondin OLBG Park Stakes, Doncaster, Gr.2third in Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Connaught Flooring Abernant Stakes, Newmarket, Gr.3, Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, RSA Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3second in EBF Kg.Richard III Leicestershire Stakes, Leicester, L., Totepool EBF King Richard III Stakes, Leicester, L.; sire).

ARABIAN GOLD (AUS) (Vettori (IRE): XXXX Gold The Roses Stakes, Doomben, Gr.2, Johnnie Walker Frank Packer Plate, Randwick, Gr.3, P J’S Irish Pub Golden Pendant, Rosehill, Gr.3, TAB Adrian Knox Stakes, Randwick, Gr.3, New Zealand Bloodstock Ethereal Stakes, Caulfield, L.second in Treasury Casino & Hotel Queensland Oaks, Eagle Farm, Gr.1, Coolmore Tea Rose Stakes, Randwick, Gr.2).

BALL OF MUSCLE (AUS) (Gold Brose (AUS): Bowermans Furniture The Shorts, Randwick, Gr.2, Keno Schillaci Stakes, Caulfield, Gr.2, Magic Millions QTC Cup, Doomben, Gr.2, hYLAND Challenge Stakes, Randwick, Gr.2, M and S Sambor The Heath 1100 Stakes, Caulfield, Gr.3, Absolut Century Stakes, Flemington, L., Takeover Target Pacesetter Stakes, Gosford, L.second in City Jeep A J Moir Stakes, Moonee Valley, Gr.1, Bowermans Furniture The Shorts, Randwick, Gr.2, Bowermans Furniture The Shorts Handicap (twice), Randwick, Gr.2, SMEG Victory Stakes, Gold Coast, Gr.2third in Dilmah Teas Caulfield Sprint, Caulfield, Gr.2, Expressway Stakes, Rosehill, Gr.2, Concorde Stakes, Randwick, Gr.3second in Canterbury Classic, Canterbury, L.third in Sydney City Tattersalls Lightning Stakes, Randwick, L., Takeover Target Pacesetter Stakes, Gosford, L.).

BAWINA (IRE) (Sadler’s Wells (USA): Prix du Muguet, Saint-Cloud, Gr.2, Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3, Prix de Bagatelle, Maisons-Laffitte, L.third in Prix Rothschild, Deauville, Gr.1).

BRUNDTLAND (IRE) (Hurricane Run (IRE): Qatar Prix Chaudenay, Parislongchamp, Gr.2, Qatar Prix Niel, Parislongchamp, Gr.2, GP de Clairefontaine -Jardin du Meridien, Clairefontaine, L.).

CATKINS (AUS) (Catbird (AUS): Ascend Sales Emancipation Stakes (twice), Rosehill, Gr.2, Blackwoods Sidchrome Millie Fox Stakes, Rosehill, Gr.2, New South Wales TB Breeders’ Classic (twice), Rosehill, Gr.2, Eliza Park International Tesio Stakes, Moonee Valley, Gr.3, Irresistible Pools Sheraco Stakes, Rosehill, Gr.3, Sheraco Stakes, Rosehill, Gr.3, Sportingbet How Now Sprint Stakes, Caulfield, Gr.3, Wiggle Stakes, Warwick Farm, Gr.3, Canterbury BMW P J Bell Stakes, Canterbury, L., Xirrus Fireball Quality Handicap, Rosehill, L.second in Canterbury Stakes, Randwick, Gr.1, Cellarbrations Queen of the Turf Stakes, Randwick, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1third in Coolmore Classic, Rosehill, Gr.1, Myer Empire Rose Classic, Flemington, Gr.1second in Best Security Dane Ripper Stakes, Doomben, Gr.2, Let’s Elope Milady Stakes, Flemington, Gr.2third in Blazer Rose of Kingston Stakes, Flemington, Gr.2, Schweppes Tristarc Stakes, Caulfield, Gr.2second in P J’S Irish Pub Golden Pendant, Rosehill, Gr.3, Sharp James H B Carr Stakes, Randwick, L.).

D’BAI (IRE) (Green Desert (USA): Emirates Al Fahidi Fort, Meydan, Gr.2, Betway John of Gaunt Stakes, Haydock Park, Gr.3, EBF Stallions Tote Silver Tankard Stakes, Pontefract, L.second in Alan Wood Park Stakes, Doncaster, Gr.2third in At the Races Champagne Stakes, Doncaster, Gr.2, Godolphin Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2second in Weatherbys Leisure Stakes, Windsor, L., Prix de Pontarme, Saint-Cloud, L.third in Robinson’s Merc. Sir Henry Cecil Stakes, Newmarket, L., Prix Millkom, Bordeaux Le Bouscat, L.).

DARTMOUTH (GB) (Galileo (IRE): Betway Yorkshire Cup, York, Gr.2, Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2, Betfred John Porter Stakes, Chelmsford City, Gr.3, Boodles Diamond Ormonde Stakes, Chester, Gr.3second in Pattison Canadian International Stakes, Woodbine, Gr.1third in King George VI & Queen Elizabeth Stakes, Ascot, Gr.1second in Weatherbys Hamilton Lonsdale Cup Stakes, York, Gr.2, Dubai Duty Free Legacy Cup Arc Trial, Newbury, Gr.3third in 32Red Floodlit Stakes, Kempton Park, L.; sire).

DUBAWI GOLD (GB) (Green Desert (USA): Betfair Celebration Mile, Goodwood, Gr.2, Freebetting International Trial Stakes, Lingfield Park, L., Sportingbet Supports Heros Spring Cup, Lingfield Park, L.second in Abu Dhabi Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, Qipco 2000 Guineas Stakes, Newmarket, Gr.1third in JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1second in Investec Woodcote Stakes, Epsom Downs, L.).

ELECTRELANE (GB) (Imperial Ballet (IRE): Freunde/Forderer German 1000 Guineas, Dusseldorf, Gr.2third in Dubai Duty Free Fred Darling Stakes, Newbury, Gr.3second in Equinity Garmin Michael Seely Mem.Stakes, York, L.).

GHAIYYATH (IRE) (Galileo (IRE): Prix d’Harcourt, Parislongchamp, Gr.2, Godolphin Autumn Stakes, Newmarket, Gr.3, Prix du Prince d’Orange, Parislongchamp, Gr.3third in Prix Ganay, Parislongchamp, Gr.1).

IRISH FIELD (IRE) (Hernando (FR): Prix Robert Papin, Maisons-Laffitte, Gr.2second in Prix du Bois, Chantilly, Gr.3).

LAH TI DAR (GB) (Singspiel (IRE): Al Basti Middleton Stakes, York, Gr.2, EBF & Sir Henry Cecil Galtres Stakes, York, L., Tweenhills Pretty Polly Stakes, Newmarket, L.second in William Hill St Leger Stakes, Doncaster, Gr.1third in Qipco Brit.Champions Fillies/Mare Stakes, Ascot, Gr.1, Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1).

MOVE UP (GB) (Soviet Star (USA): International Bosphorus Cup, Veliefendi, Gr.2, Gigaset Cumberland Lodge Stakes, Ascot, Gr.3third in Dubai Zetland Stakes, Newmarket, L.).

PLUMATIC (GB) (Anabaa (USA): Prix du Muguet, Saint-Cloud, Gr.2, Tattersalls Sovereign Stakes, Salisbury, Gr.3second in Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3, Prix du Prince d’Orange, Maisons-Laffitte, Gr.3third in G.P. de Bordeaux-Etape du Defi du Galop, Bordeaux Le Bouscat, L.).

POETIC CHARM (GB) (Danehill (USA): Azizi Cape Verdi Stakes, Meydan, Gr.2, Gulf News Balanchine Stakes, Meydan, Gr.2, P.de la Cochere-Fonds Europeen L’Elevage, Parislongchamp, L.second in Prix de Lieurey, Deauville, Gr.3).

PRINCIPE ADEPTO (USA) (Giant’s Causeway (USA): Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Signorino Mem. A Lancellotti, Rome, L.third in Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Signorino – Mem. A Lancellotti, Rome, L.; sire).

QUIDURA (GB) (Acatenango (GER): Canadian Stakes, Woodbine, Gr.2, Woodford Reserve Ballston Spa Stakes, Saratoga, Gr.2, Pin Oak Valley View Stakes, Keeneland, Gr.3second in Diana Stakes, Saratoga, Gr.1third in Coolmore Jenny Wiley Stakes, Keeneland, Gr.1, Matriarch Stakes, Del Mar, Gr.1second in NYRA Bets New York Stakes, Belmont Park, Gr.2).

SAFETY CHECK (IRE) (Royal Academy (USA): Al Naboodah Construction Zabeel Mile (twice), Meydan, Gr.2, Gulf News Al Fahidi Fort Stakes, Meydan, Gr.2, Meydan Sobha Al Fahidi Fort Stakes, Meydan, Gr.2third in Qatar Lennox Stakes, Goodwood, Gr.2second in EBF Stallions Tote Silver Tankard Stakes, Pontefract, L.).

SAND VIXEN (GB) (Petong: Polypipe Flying Childers Stakes, Doncaster, Gr.2, Bathwick Tyres St Hugh’s Stakes, Newbury, L.third in Abu Dhabi Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

SHAMREEN (IRE) (Bahri (USA): Moyglare Jewels Blandford Stakes (twice), Curragh, Gr.2, Qatar Airways Royal Whip Stakes, Curragh, Gr.3second in coral.ie Munster Oaks Stakes, Cork, Gr.3).

THE REVENANT (GB) (Excellent Art (GB): Geldermann Badener Meile, Baden-Baden, Gr.2, Prix Edmond Blanc, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Altipan, Saint-Cloud, L.).

TIME TEST (GB) (Dansili (GB): Shadwell Joel Stakes, Newmarket, Gr.2, Sky Bet York Stakes, York, Gr.2, Betvictor Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3, Tercentenary Stakes, Ascot, Gr.3second in Fourstardave Handicap, Saratoga, Gr.1, Woodford Reserve Manhattan Stakes, Belmont Park, Gr.1third in Coral Eclipse Stakes, Sandown Park, Gr.1second in Fort Marcy Stakes, Belmont Park, Gr.3; sire).

UNIVERSAL (IRE) (Giant’s Causeway (USA): Boylesports Princess of Wales’s Stakes, Newmarket, Gr.2, Qatar Bloodstock Jockey Club Stakes, Newmarket, Gr.2, Dubai Duty Free John Porter Stakes, Newbury, Gr.3third in Hardwicke Stakes, Ascot, Gr.2; sire).

WORTHADD (IRE) (Rahy (USA): Derby Italiano Better, Rome, Gr.2, Premio Carlo Vittadini, Milan, Gr.2, Premio Ribot – Tris Internazionale, Rome, Gr.2, Badener Meile mit der Superdreierwette, Baden-Baden, Gr.3, Premio Parioli (2000 Guineas), Rome, Gr.3, Premio Gardone, Milan, L.second in JLT Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1third in Premio Vittorio di Capua – C. Int, Milan, Gr.1second in G.P. Audi Zentrum Hannover Meilen Trophy, Hannover, Gr.2; sire).

AMAZONA (GER) (Monsun (GER): G.P. Rondo Food Niederrhein Pokal, Krefeld, Gr.3, SolarWorld Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L.third in Kolner Stutenpreis – Gestuts Winterhauch, Cologne, L.).

AMBER ORCHID (AUS) (Hennessy (USA): Jacaranda Handicap, Turffontein, Gr.3third in Gerald Rosenberg Stakes, Turffontein, Gr.2).

ANNA NERIUM (GB) (Old Vic: BathwickTyres Dick Poole Stakes, Salisbury, Gr.3, Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, Weatherbys Supreme Stakes, Goodwood, Gr.3, bet365 European Free Handicap, Newmarket, L.second in Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, Conqueror Stakes, Goodwood, L.).

ANNA SALAI (USA) (Caerleon (USA): Prix de la Grotte, Parislongchamp, Gr.3second in Etihad Airways Irish 1000 Guineas, Curragh, Gr.1, totepool EBF Conqueror Stakes, Goodwood, L.).

ANTON EN AVANT (AUS) (Desert Prince (IRE): Green Chairman’s Handicap, Doomben, Gr.3second in Event Hire Brisbane Cup, Doomben, Gr.2, The Queen’s Cup, Sunshine Coast, Gr.3).

ASTROPHYSICAL JET (GB) (Rainbow Quest (USA): Dubai Airport World Trophy, Newbury, Gr.3, Goffs Flying Five Stakes, Curragh, Gr.3third in Audi King George Stakes, Goodwood, Gr.2, Laundry Cottage Firth of Clyde Stakes, Ayr, Gr.3second in Betfred Cecil Frail Stakes, Haydock Park, L.).

AUTOCRATIC (GB) (Storm Cat (USA): Matchbook Brigadier Gerard Stakes, Sandown Park, Gr.3second in Matchbook Magnolia Stakes, Kempton Park, L., Netbet Festival Stakes, Goodwood, L.).

BEAN FEASA (GB) (Danehill (USA): Derrinstown Stud 1000 Guineas Trial, Leopardstown, Gr.3).

CELLARMASTER (NZ) (Sound Reason (CAN): Eclipse Stakes, Ellerslie, Gr.3, Wentwood Grange Star Way 1000 Stakes, Te Rapa, L.second in Diamond Ellerslie Sires’ Produce Stakes, Ellerslie, Gr.1, Ford Manawatu Sires’ Produce Stakes, Awapuni, Gr.1, Wakefield Challenge Stakes, Trentham, Gr.2, Higgins Manawatu Challenge Stakes, Awapuni, Gr.3third in Waikato Stud Taranaki Classic, Pukekura Raceway, Gr.3second in Tattsbet Thomas Lyons Stakes, Hobart, L., tattsbet.com. Premium Stakes, Launceston, L.third in H S Dyke Wanganui Guineas, Wanganui, L.).

CROWN WALK (GB) (Danzig (USA): Prix Chloe, Chantilly, Gr.3second in Prix Rothschild, Deauville, Gr.1, Prix de Sandringham, Chantilly, Gr.2).

DANADANA (IRE) (Barathea (IRE): Stella Artois Huxley Stakes, Chester, Gr.3, Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L.second in Sky Bet Strensall Stakes, York, Gr.3third in Betfair Huxley Stakes, Chester, Gr.3second in R H Hall Foundation Stakes, Goodwood, L.third in Int France Galop FRBC Anatolia Trophy, Veliefendi, L.).

DEMARCHELIER (GB) (Sadler’s Wells (USA): Pennine Ridge Stakes, Belmont Park, Gr.3).

DUBDAY (GB) (Daylami (IRE): Betfred Glorious Stakes, Goodwood, Gr.3, His Highness The Emir’s Trophy (twice), Al Rayyan, L., Qatar Derby, Al Rayyan, L., Qatar Gold Heir Apparent Trophy, Al Rayyan, L., Qatar Gold Trophy, Al Rayyan, L.third in Preis von Europa, Cologne, Gr.1second in Grosser Preis des Audi Zentrums Hannover, Hannover, Gr.3, Al Rayyan Aston Park Stakes, Newbury, L., Marshall Maserati Fred Archer Stakes, Newmarket, L.).

FITFUL SKIES (IRE) (Northern Dancer: G. P. von German Tote Herbst Stutenpreis, Hannover, Gr.3second in E P Taylor Stakes, Woodbine, Gr.1, T. von Zastrow Stutenpreis, Baden-Baden, Gr.3, Prix La Moskowa, Chantilly, L., Prix Urban Sea, Le Lion D’Angers, L.).

FOX HUNT (IRE) (Sadler’s Wells (USA): Grosser Preis Von DSW21 St Leger, Dortmund, Gr.3, Attijari Al Islami Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3secondin John Smith’s Silver Cup Handicap, York, L.).

GLORIOUS JOURNEY (GB) (Dansili (GB): P. Daphnis Royal Palm Beachcomber Luxury, Deauville, Gr.3, Prix La Rochette, Saint-Cloud, Gr.3second in Randox Criterion Stakes, Newmarket, Gr.3third in Prix de Guiche, Chantilly, Gr.3second in Weatherbys Leisure Stakes, Windsor, L.).

GM HOPKINS (GB) (Lomitas (GB): Abu Dhabi Championship, Abu Dhabi, Gr.3, Stratford Place Stud Paradise Stakes, Ascot, L.third in Ambant Gala Stakes, Sandown Park, L.).

INTIMATE MOMENT (NZ) (Gold Brose (AUS): Percy Sykes Tribute Epona Stakes, Rosehill, Gr.3third in Aspiration Quality Handicap, Randwick, Gr.3).

INTIMATION (GB) (Pivotal (GB): Prix de Flore, Saint-Cloud, Gr.3, Clodovil EBF Garnet Stakes, Naas, L.second in Snow Fairy Stakes, Curragh, Gr.3thirdin D. C. Lavarack & Lanwades Stud Stakes, Gowran Park, Gr.3second in Betfred Conqueror Stakes, Goodwood, L.).

ISPOLINI (GB) (Giant’s Causeway (USA): District 1 Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3second in Al Tayer Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2, bet365 Classic Trial, Sandown Park, Gr.3).

JORDAN SPORT (GB) (Tiger Hill (IRE): Emirates Skywards Mahab Al Shimaal, Meydan, Gr.3).

JUNGLE EDGE (AUS) (Carnegie (IRE): E-Group Security Star Kingdom Stakes, Rosehill, Gr.3, Kevin Heffernan Stakes, Sandown Hillside, Gr.3, Taxibox Brisbane Race Club Sprint, Doomben, Gr.3, June Stakes, Randwick, L.second in Darley Kingsford-Smith BTC Cup, Eagle Farm, Gr.1third in Nathan’s Famous Hotdogs The Galaxy, Rosehill, Gr.1, Schweppes All Aged Stakes, Randwick, Gr.1second in Hyland Race Colours Challenge Stakes, Randwick, Gr.2, Schweppes Rubiton Stakes, Caulfield, Gr.2, Ladbrokes Sir J. Monash Stakes, Caulfield, Gr.3, Sydney City Tattersalls Lightning Stakes, Randwick, Gr.3, Thebigscreen Co. Bletchingly Stakes, Caulfield, Gr.3third in Thebigscreencompany Bletchingly Stakes, Caulfield, Gr.3second in Lister Regal Roller Stakes, Caulfield, L.).

KAPITALE (GER) (Winged Love (IRE): Kolner Herbst-Stutenpreis, Cologne, Gr.3third in Premio Lydia Tesio Tris Int – Longines, Rome, Gr.1).

KHOR SHEED (GB) (Manila (USA): Premio Sergio Cumani, Milan, Gr.3, Colliers Int. Services Eternal Stakes, Warwick, L., totesport.com Empress Stakes, Newmarket, L.third in germantb.com Sweet Solera Stakes, Newmarket, Gr.3second in Weatherbys B’stock Ins Kilvington Stakes, Nottingham, L.).

KIYOSHI (GB) (Sri Pekan (USA): Albany Stakes, Ascot, Gr.3, Japan Racing Association Sceptre Stakes, Doncaster, Gr.3third in Connollys Red Mills Cheveley Park Stakes, Newmarket, Gr.1, Moyglare Stud Stakes, Curragh, Gr.1, 888sport Summer Stakes, York, Gr.3second in Woodcote Stud EBF Valiant Stakes, Ascot, L.).

LADY OF HARRODS (AUS) (Strategic (AUS): H D F McNeil Stakes, Caulfield, Gr.3, Schweppes 1000 Gns Tranquil Star Prelude, Caulfield, Gr.3).

LAUGH ALOUD (GB) (Singspiel (IRE): Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, Betfred Conqueror Stakes, Goodwood, L., Muhaarar Rosemary Stakes, Newmarket, L.).

MAJESTIC DUBAWI (GB) (Singspiel (IRE): Laundry Cottage Firth of Clyde Stakes, Ayr, Gr.3).

MICKDAAM (IRE) (Be My Guest (USA): MBNA Chester Vase, Chester, Gr.3, Emirates Al Bastakiya, Meydan, L.second in Dubal UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3).

MUNTAZAH (GB) (Rahy (USA): Emirates Holidays Burj Nahaar, Meydan, Gr.3, Gulf News Firebreak Stakes, Meydan, Gr.3, HH The President Cup, Abu Dhabi, L.second in M. bin Rashid al Maktoum Godolphin Mile, Meydan, Gr.2third in Juddmonte Royal Lodge Stakes, Newmarket, Gr.2, District 1 Godolphin Mile, Meydan, Gr.2, Mubadala Al Maktoum Challenge Round 1, Meydan, Gr.2).

MURAAQABA (GB) (Zafonic (USA): germantb.com Sweet Solera Stakes, Newmarket, Gr.3second in John Smith’s May Hill Stakes, Doncaster, Gr.2).

NARNIYN (IRE) (Alhaarth (IRE): La Coupe, Parislongchamp, Gr.3, Prix de Flore, Saint-Cloud, Gr.3, Prix Charles Laffitte, Chantilly, L.second in Markel Insurance Nassau Stakes, Goodwood, Gr.1third in Grand Prix de Saint-Cloud, Saint-Cloud, Gr.1).

NAUSICA TIME (GER) (Daylami (IRE): Preis der Sparkassen Finanzgruppe, Baden-Baden, Gr.3, Grosser Campanologist Neue Bult Cup, Hannover, L., J J Darboven Grosser Dresden Herbstpreis, Dresden, L.third in Almased Cup Hamburg Trophy, Hamburg, Gr.3second in BET3000 Grand Prix-Aufgalopp, Cologne, L.).

PERFECT TRIBUTE (GB) (Invincible Spirit (IRE): Totesport Chartwell Stakes, Lingfield Park, Gr.3, Cleanevent Pavilion Stakes, Ascot, L.third in Abu Dhabi Princess Margaret Stakes, Ascot, Gr.3).

PIPING ROCK (GB) (Old Vic: Worthington’s Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3).

POWDER SNOW (USA) (Sadler’s Wells (USA): Prix Fille de l’Air, Toulouse, Gr.3, Kolner Stutenpreis – Gestuts Winterhauch, Cologne, L.second in Coolmore Stud Baden-Baden Cup, Baden-Baden, L.).

RARE RHYTHM (GB) (Singspiel (IRE): Al Naboodah Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, John Smith’s Silver Cup Stakes, York, L.third in Al Tayer Motors Dubai Gold Cup, Meydan, Gr.2).

RASEED (GB) (Fantastic Light (USA): Prix Noailles, Chantilly, Gr.3).

SO MI DAR (GB) (Singspiel (IRE): Tattersalls Musidora Stakes, York, Gr.3, EBF Stallions John Musker Stakes, Yarmouth, L.third in Prix de l’Opera Longines, Chantilly, Gr.1).

SOLILOQUY (GB) (Lonhro (AUS): Lanwades Stud Nell Gwyn Stakes, Newmarket, Gr.3).

SPLIT TROIS (FR) (Zafonic (USA): Prix Eclipse, Maisons-Laffitte, Gr.3third in Prix de Saint-Georges, Parislongchamp, Gr.3second in Prix Francois Boutin, Deauville, L.).

TANAZA (IRE) (Dalakhani (IRE): Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes, Tipperary, Gr.3, Turkey Jockey Club Silver Flash Stakes, Leopardstown, Gr.3).

WANNABE YOURS (IRE) (Grand Lodge (USA): Bonhams Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3second in Front Events Foundation Stakes, Goodwood, L.).

AKEED CHAMPION (GB) (Kaldoun (FR): HH The President Cup, Abu Dhabi, L.).

AL DABARAN (GB) (Manduro (GER): Wooldridge Pat Eddery Stakes, Ascot, L.).

AME BLEUE (GB) (Danehill (USA): Prix de la Calonne-Fonds Euro. L’Elevage, Deauville, L.second in Darley Prix Jean Romanet, Deauville, Gr.1, La Coupe de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, Gr.3third in Prix de Royaumont – RMC, Chantilly, Gr.3, Prix de Thiberville, Parislongchamp, L.).

AQUILA D’ORIENTE (ITY) (Alzao (USA): Criterium Aretuseo, Siracusa, L.third in Premio Mario Incisa della Rocchetta, Milan, Gr.3, Criterium Femminile, Rome, L.).

BEST OF TIMES (GB) (Rahy (USA): Harbour Watch Newmarket Stakes, Newmarket, L.second in Casco EBF Stallions Cocked Hat Stakes, Goodwood, L.).

BIPPO NO BUNGUS (AUS) (Quest For Fame: Starstruck Classic, Ascot, L.second in Sky Racing Western Australian Guineas, Ascot, Gr.2, Sportingbet Sunline Stakes, Moonee Valley, Gr.2, Skyy Vodka Champion Fillies Stakes, Ascot, Gr.3third in Schweppervescence Matron Stakes, Flemington, Gr.3second in Farnley Stakes, Belmont, L.third in Ascend Sales La Trice Classic, Ascot, L., Tabtouch Hannan’s Handicap, Kalgoorlie, L., XXXX Gold Northam Cup, Northam, L.).

BLANCHE DUBAWI (IRE) (Diktat (GB): EBF Bahamian Bounty Boadicea Stakes, Newmarket, L.third in Betfred Starlit Stakes, Goodwood, L.).

BOSS LANE (AUS) (Danehill Dancer (IRE): Aristocrat Brian Crowley Stakes, Randwick, L.third in Hyland Race Colours Challenge Stakes, Randwick, Gr.2second in Sky Central Show County Quality Handicap, Randwick, Gr.3third in ACJC Southern Cross F. Clissold Stakes, Randwick, Gr.3, Nexon Show County Quality Handicap, Randwick, Gr.3, Green Options Razor Sharp Handicap, Randwick, L., Xirrus Fireball Quality Handicap, Randwick, L.).

CALARE (IRE) (Storm Cat (USA): Staffordstown Stud Silken Glider Stakes, Curragh, L.second in Longines EBF Star Stakes, Sandown Park, L., Prix Six Perfections, Deauville, L.).

CRYSTAL RIVER (GB) (Singspiel (IRE): Prix Casimir Delamarre-Euro.L’Elevage, Chantilly, L.).

CRYSTAL ZVEZDA (GB) (Mark of Esteem (IRE): Haras de Bouquetot Fillies’ Trial Stakes, Newbury, L.second in British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L., Dubai Pride Stakes, Newmarket, L.).

DANCING SANDS (IRE) (Danzig (USA): Gestuts Winterhauch Kolner Stutenpreis, Cologne, L.third in Premio Ribot, Rome, Gr.2, Prix Imprudence, Maisons-Laffitte, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3second in Prix Ronde de Nuit, Chantilly, L.).

DEALBATA (IRE) (Halling (USA): Prix Solitude, Saint-Cloud, L., Mohegan Sky Stakes, Belmont Park, L.second in Noble Damsel Stakes, Belmont Park, Gr.3, De La Rose Stakes, Saratoga, L.).

DESERT DIAMOND (GB) (Dansili (GB): British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L.second in Snow Fairy Stakes, Curragh, Gr.3, Coral Distaff Stakes, Sandown Park, L.).

DEUCE AGAIN (GB) (Unfuwain (USA): Tote EBF B.Hills Further Flight Stakes, Nottingham, L.third in Boodles Diamond Ormonde Stakes, Chester, Gr.3).

DIPLOMA (GB) (Montjeu (IRE): British Stallion Studs EBF Lyric Stakes, York, L.).

DISCURSUS (GB) (Street Cry (IRE): Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.).

DUBASE (GB) (Bahri (USA): 150 Ans de Deauville Gd Hcp de Deauville, Deauville, L.).

DUBAWI GOLD (AUS) (Export Price (FR): Adelaide Galvanising Christmas Handicap, Morphettville, L.).

DUNEFLOWER (IRE) (Shamardal (USA): Acorn EBF Valiant Stakes, Ascot, L.).

EASTERN PRINCE (AUS) (Marauding (NZ): Nu Turf Queensland Day Stakes, Doomben, L.).

FAIR DUBAWI (IRE) (Nashwan (USA): Premio Seregno, Milan, L.).

FORT KNOX (GB) (Green Desert (USA): Leopardstown 2000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, L.third in Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3).

FRANKENSTEIN (GB) (Nordance (USA): Coppa d’Oro di Milano, Milan, L., Premio Conte Felice Scheibler, Rome, L., Premio Regione Toscana – Defi du Galop, Pisa, L.second in Premio Carlo d’Alessio, Rome, Gr.3third in Premio Ambrosiano, Milan, Gr.3, Premio Carlo d’Alessio (twice), Rome, Gr.3second in Gran Premio d’Italia C Naz, Milan, L.third in Premio Emanuele Filiberto, Milan, L.).

FRONTIERSMAN (GB) (Cape Cross (IRE): Mukhadram Godolphin Stakes, Newmarket, L.second in Investec Coronation Cup, Epsom Downs, Gr.1, Arqana Princess of Wales’s Stakes, Newmarket, Gr.2, SkyCargo Dubai City of Gold Stakes, Meydan, Gr.2third in Betfred Geoffrey Freer Stakes, Newbury, Gr.3).

GHOSTWATCH (IRE) (Beat Hollow (GB): Londonmetric Noel Murless Stakes, Ascot, L.).

GOLDEN MILLENNIUM (AUS) (Eagle Eyed (USA): Cargo Bar Keith Mackay Quality Handicap, Randwick, L.).

HANDASSA (GB) (Diktat (GB): Irish Stallion Farms EBF Garnet Stakes, Naas, L.).

HEARTILY (IRE) (Daylami (IRE): G. P. Jungheinrich Gabelstapler Neue Cup, Hannover, L.second in T von Zastrow Stutenpreis, Baden-Baden, Gr.3thirdin Prix Fille de l’Air, Toulouse, Gr.3, Prix Frederic de Lagrange, Vichy, L.).

JOAILLIERE (IRE) (Linamix (FR): German Owners’ & Breeders’ Sprint Trophy, Dortmund, L.second in Coolmore Stud Concorde Stakes, Tipperary, Gr.3third in Big Bad Bob Gladness Stakes, Curragh, Gr.3, Lodge Park EBF Park Express Stakes, Curragh, Gr.3).

KATAWI (GB) (Mountain Cat (USA): Scottish Sun EBF Land O’Burns Stakes, Ayr, L.).

LADY OF DUBAI (GB) (Montjeu (IRE): Bibendum Height of Fashion Stakes, Goodwood, L.third in Investec Oaks Stakes, Epsom Downs, Gr.1second in EBF Stallions Montrose Stakes, Newmarket, L.).

LILLIAN RUSSELL (IRE) (Samum (GER): Prix Joubert, Maisons-Laffitte, L.second in Qatar Prix Chaudenay, Parislongchamp, Gr.2).

LUNAR MARIA (GB) (Storm Cat (USA): Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.).

MANGIAPREGAAMA (ITY) (Cape Cross (IRE): Premio Seregno, Milan, L.third in Premio Mario Incisa della Rocchetta, Milan, Gr.3).

MURIOI (IND) (Fantastic Light (USA): Nanoli Stud Juvenile Million, Bangalore, L., Poonawalla Breeders’ Multi-Million, Mumbai, L., Ramniwas Ramnarain Ruia Gold Cup, Mumbai, L., The Deltin Casinos Indian 2000 Guineas, Mumbai, L.).

NOVA STEP (GB) (Nureyev (USA): Prix Ronde de Nuit, Deauville, L., The Baileys Criterium de l’Ouest, Craon, L.third in Prix des Reservoirs-Haras d’Etreham, Deauville, Gr.3).

PABOUCHE (IRE) (High Chaparral (IRE): Grosser Preis Metallbau Burckhardt GMBH, Hannover, L.).

PRINCE GAGARIN (IRE) (Sadler’s Wells (USA): Tote EBF Stallions Silver Tankard Stakes, Pontefract, L.third in Airlie Stud Gallinule Stakes, Curragh, Gr.3second in EBF Stallions Glasgow Stakes, Hamilton Park, L.third in Betfair Dee Stakes, Chester, L.).

QUANZHOU (FR) (Monsun (GER): Grand Prix du Nord, Le Croise-Laroche, L.second in Prix Volterra, Saint-Cloud, L.third in Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.).

QUEEN OF DESIRE (IRE) (Invincible Spirit (IRE): Whitsbury EBF Lansdown Stakes, Bath, L.third in bss EBF Land O’Burns Stakes, Ayr, L.).

RAPHINAE (GB) (Alzao (USA): BHF-Bank Kolner Herbst Preis, Cologne, L.third in Prix Isola Bella, Chantilly, L.).

ROSE DE PIERRE (IRE) (Danehill (USA): Heritage Stakes, Leopardstown, L., Platinum Stakes, Cork, L.second in Canford Cliffs Irish EBF Athasi Stakes, Naas, Gr.3, Clodovil EBF Garnet Stakes, Naas, L., Platinum Stakes, Cork, L.).

ROYAL ISLAND (AUS) (Umatilla (NZ): Midfield Group Wangoom Handicap, Warrnambool, L.second in Midfield Group Wangoom Handicap, Warrnambool, L.).

SARINDA (GB) (Vettori (IRE): GP Landschaftlichen Brandkasse Neue Cup, Hannover, L.second in Iffezheimer Diana-Trial, Baden-Baden, L.).

SHILLONG (GB) (Oasis Dream (GB): Shadwell Jebel Ali Sprint, Jebel Ali, L.).

SKIFFLE (GB) (King’s Best (USA): Veolia Height of Fashion Stakes, Goodwood, L.third in Snow Fairy Dance Design Stakes, Curragh, Gr.3).

SOORAAH (GB) (Persian Bold: Woodcote Stud EBF Halling Valiant Stakes, Ascot, L.second in Normandie Stud EBF Fleur de Lys Stakes, Lingfield Park, L.third in Betfred Mobile Sports Snowdrop Stakes, Kempton Park, L.).

SPACE BLUES (IRE) (Noverre (USA): Investec Surrey Stakes, Epsom Downs, L.second in Qatar Prix Jean Prat, Deauville, Gr.1third in LARC – Prix Maurice de Gheest, Deauville, Gr.1second in Jersey Stakes, Ascot, Gr.3).

SURREY STAR (IRE) (Fantastic Light (USA): La Puente Stakes, Santa Anita, L.second in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3third in A. Catchpole Celebration Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3, Generous Stakes, Hollywood Park, Gr.3, Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.second in Tsunami Slew Stakes, Hollywood Park).

THE BLUE EYE (GB) (Cherokee Run (USA): Longines His Highness The Emir’s Trophy (twice), Al Rayyan, L., Qatar Gold Trophy (twice), Al Rayyan, L.).

TITUS MILLS (IRE) (A P Indy (USA): Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.).

UAE JEWEL (GB) (Galileo (IRE): Lightning Spear Newmarket Stakes, Newmarket, L.).

VACHEMENT (GB) (Authorized (IRE): Junior Cup, Nakayama, L.).

WILD BUD (USA) (Danehill Dancer (IRE): Bayerischer Munchener Sprint Cup, Munich, L.).

WOLF COUNTRY (GB) (Black Sam Bellamy (IRE): Prix de l’Avre, Saint-Cloud, L.).

ZUBBAYA (AUS) (Green Desert (USA): Arrow Training Services Alexandra Stakes, Moonee Valley, L.).

CROWLEY’S LAW (GB) (Slip Anchor: River Memories Stakes, Woodbine, second in First Lady Stakes, Keeneland, Gr.1, Investec Princess Elizabeth Stakes, Epsom Downs, Gr.3, International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3third in Noble Damsel Stakes, Belmont Park, Gr.3second in Betfred Brit.Studs EBF Conqueror Stakes, Goodwood, L., Ilse/Heinz Ramm Stiftung Weidenspescher, Cologne, L.third in Betfred EBF Stallions Dick Hern Stakes, Haydock Park, L., The Coral Distaff Stakes, Sandown Park, L.).

DUBARA (GB) (Sadler’s Wells (USA): Marie G Krantz Memorial Stakes, Fair Grounds, third in Blushing K D Stakes, Fair Grounds, Ellis Park Turf Stakes, Ellis Park).

Group Placed

Gun Pit (AUS) (Ali-Royal (IRE): second in Emirates Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1).

Havane Smoker (GB) (Rahy (USA): second in Poule d’Essai des Poulains, Parislongchamp, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3, Prix des Chenes, Parislongchamp, Gr.3).

Hermival (IRE) (Persian Bold: second in St James’s Palace Stakes, Ascot, Gr.1third in Qipco 2000 Guineas Stakes, Newmarket, Gr.1, Prix Djebel, Maisons-Laffitte, Gr.3; sire).

Forge (GB) (Green Desert (USA): third in Maker’s 46 Mile Stakes, Keeneland, Gr.1second in Bernard Baruch Handicap (twice), Saratoga, Gr.2, Bonhams Thoroughbred Stakes, Goodwood, Gr.3, Tampa Bay Stakes, Tampa Bay Downs, Gr.3third in Jersey Stakes, Ascot, Gr.3, Heron Stakes, Sandown Park, L.).

Henry Clay (GB) (Grand Lodge (USA): third in Emirates Airline Al Maktoum Challenge R3, Meydan, Gr.1).

Imperial Charm (GB) (Mark of Esteem (IRE): third in Coolmore Prix Saint-Alary, Parislongchamp, Gr.1second in Prix de la Grotte, Parislongchamp, Gr.3third in Arqana Prix Chloe, Chantilly, Gr.3).

Irish History (IRE) (Sadler’s Wells (USA): third in Coronation Stakes, Ascot, Gr.1).

Asoof (GB) (Doyen (IRE): second in Azizi Cape Verdi Stakes, Meydan, Gr.2).

Moochi Me (AUS) (Nothin’ Leica Dane (AUS): second in NRM Auckland TB Breeders’ Stakes, Avondale, Gr.2).

Mount Nebo (AUS) (Danehill (USA): third in Mark Moran Missile Stakes, Randwick, Gr.2, Bob Ingham Show County Quality Handicap, Randwick, Gr.3second in Sydney Markets Limited June Stakes, Randwick, L.).

Nolohay (IRE) (Singspiel (IRE): third in Prix Greffulhe, Saint-Cloud, Gr.2second in Prix Turenne, Saint-Cloud, L.).

Secret Advisor (FR) (Galileo (IRE): third in Queen’s Vase, Ascot, Gr.2).

Arabian Comet (IRE) (Know Heights (IRE): second in Sterling Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3, Sir Henry Cecil & EBF Galtres Stakes, York, L.third in Betfred EBF Daisy Warwick Stakes, Goodwood, L.).

Arsaadi (IRE) (Cape Cross (IRE): second in International Istanbul Trophy, Veliefendi, Gr.3, Sandringham Handicap, Ascot, L., Weatherbys VAT Services Star Stakes, Sandown Park, L.third in International Istanbul Trophy, Veliefendi, L.).

Confessional (GB) (Bishop of Cashel (GB): second in The Coral Charge Sprint Stakes, Sandown Park, Gr.3third in Betfred Beverley Bullet Sprint Stakes, Beverley, L.).

Dubawi Phantom (GB) (In The Wings: second in totesport.com Derby Trial Stakes, Lingfield Park, Gr.3third in Variety Club Solario Stakes, Sandown Park, Gr.3).

Dubka (GB) (Sakhee (USA): second in Betway Pinnacle Stakes, Haydock Park, Gr.3, Markel Insurance Lillie Langtry Stakes, Goodwood, Gr.3).

Hay Dude (GB) (Spectrum (IRE): second in betfred.com Superior Mile, Haydock Park, Gr.3third in Prix Le Fabuleux, Maisons-Laffitte, L.second in Clocker’s Corner Stakes, Santa Anita).

Janszoon (GB) (Unbridled’s Song (USA): second in Abu Dhabi Championship, Abu Dhabi, Gr.3).

Kadabra (IRE) (Mark of Esteem (IRE): second in Premio Sergio Cumani, Milan, Gr.3, Premio Tadolina Memorial P Galli, Rome, L.third in Premio Archidamia Mem. Manuela Tudini, Rome, L., Premio Buontalenta Mem. Giuseppe Valiani, Rome, L., Premio Pietro Bessero, Milan, L.).

Kifaah (GB) (Unfuwain (USA): second in Emirates Skywards Mahab Al Shimaal, Meydan, Gr.3third in Lincoln MKX The Garhoud Sprint, Meydan, L.).

Labrice (GB) (Acatenango (GER): second in G.P. Mercedes-Benz Niederlassung Hamburg, Hamburg, Gr.3, Berenberg Bank Cup, Baden-Baden, L.).

Red Galileo (GB) (Galileo (IRE): second in District 1 Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3, Carey Group Buckhounds Stakes, Ascot, L., Mawatheeq Godolphin Stakes, Newmarket, L., Mukhadram Godolphin Stakes, Newmarket, L.third in Sakhee Godolphin Stakes, Newmarket, L.).

Vedevani (FR) (Unfuwain (USA): second in Prix des Chenes, Parislongchamp, Gr.3third in Prix Turenne, Saint-Cloud, L.).

Big Issue (IRE) (Lend A Hand (GB): third in Go And Go Round Tower Stakes, Curragh, Gr.3second in Peter Willett Stardom Stakes, Goodwood, L.).

Bin Battuta (GB) (Cadeaux Genereux: third in District 1 Nad Al Sheba Trophy, Meydan, Gr.3).

First Nation (GB) (Diesis: third in Prix Valparaiso SC Prix de Reux, Deauville, Gr.3, Jaguar Dubai Millennium Stakes, Meydan, Gr.3, Davies Gala Stakes, Sandown Park, L., bet365 Steventon Stakes, Newbury, L.).

Hannah Mary (NZ) (Marscay (AUS): third in Darley King’s Plate, Ellerslie, Gr.3).

Hazaz (IRE) (Fusaichi Pegasus (USA): third in Worthington’s Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3, bluesquare.com European Free Handicap, Newmarket, L.).

In My Pocket (IRE) (Anabaa (USA): third in Amethyst Stakes, Leopardstown, Gr.3, Finlay Volvo International Stakes, Curragh, Gr.3second in Edmund/Josie Whelan Mem. Listowel Stakes, Listowel, L.).

Island of Life (USA) (Invincible Spirit (IRE): third in Betfair Chipchase Stakes, Newcastle, Gr.3second in sunracing.co.uk Lady Wulfruna Stakes, Wolverhampton, L.).

Moonlight Spirit (IRE) (Monsun (GER): third in Prix du Lys, Parislongchamp, Gr.3).

Prince Eiji (GB) (Pivotal (GB): third in Somerville Tattersall Stakes, Newmarket, Gr.3).

Red Label (IRE) (Caerleon (USA): third in Premio del Piazzale – Memorial E Camici, Milan, Gr.3).

Wednaan (GB) (Desert Prince (IRE): third in Al Tayer Motors UAE 2000 Guineas, Meydan, Gr.3).

Zumbi (IRE) (Cadeaux Genereux: third in Greene King Supreme Stakes, Goodwood, Gr.3, Sportingbet.com Acomb Stakes, York, Gr.3).