Black Minnaloushe Race Record

Won    Foxhound European Breeders Fund Maiden 1200m, Cork, by 4 lengths from La Stellina.
“Kept on well inside final furlong” – Racing Post.
”Won easily on his debut; looks well up to holding his own in better company” – Timeform.

Won    Aga Khan Studs Blenheim Stakes L 1200m, Curragh, by 0.75 lengths from Imperial Dancer.
“Looked to have a good chance on his maiden win last time and justified favouritism on this softer ground, travelling well on the outside and ridden out after leading with over 1f to go; he’ll stay at least 7f and is open to further improvement” – Timeform.

2nd    Loughbrown Stakes L 1400m, Curragh, beaten 2 lengths by Lethal Agenda.
“A failure to settle dented the chances of Black Minnaloushe” – Racing Post.
“Didn’t do his chances any good at all by pulling hard” – Timeform.

5th     Desert King European Breeders Fund Tetrarch Stakes G3 1400m, Curragh, beaten 2 lengths by stable companion, Modigliani. Scarlet Velvet was a head back in 2nd and Mozart a short head back in 3rd.
“Lost 10 lengths at the start” – Racing Post.
“He might well have won had he got away on terms” – Timeform.

6th    Dubai Poule d’Essai des Poulains G1 1600m, Longchamp, beaten 4.5 lengths by Vahorimix.
“Finishing as well as anything having been held up last” – Timeform.

Won     Entenmann’s Irish 2000 Guineas G1 1600m, Curragh, by 2 lengths from Mozart.
“Maintained the momentum to win with a bit to spare” – Racing Post.
“On this evidence he has the attributes of a high-class miler” – Timeform.

Won    St James’s Palace Stakes G1 1600m, Ascot, by a neck from Noverre.
“This looked another strong renewal of this race, well up to its G1 standard, with two Guineas winners and another G1 victor in Olden Times fighting out a bobbing finish after a strongly run contest” – Racing Post.
“Responding splendidly to shade the issue close home” – Timeform.

5th    Coral Eurobet Eclipse Stakes G1 2000m, Sandown Park, beaten 0.75 lengths by Medicean.
“His rider felt he would have been 2nd but for running out of room inside the final furlong” – Racing Post.
“Ran close to his very best, possibly not enjoying that much room inside the last” –Timeform.

3rd    Champagne Lanson Sussex Stakes G1 1600m, Goodwood, beaten 3.5 lengths by Noverre.
“There was no disgrace in this defeat on a track that arguably does not play to his strengths” – Racing Post.
“It has to be a possibility he wasn’t at the very top of his game; on the day” – Timeform.

4th    Juddmonte International Stakes G1 2100m, York, beaten 9.25 lengths by Sakhee.
“He’s had 6 outings at Group 1 level in three months, so there’s no doubting his durability” – Racing Post.
“A little below the level of his last 2 starts” – Timeform.

Black Minnaloushe Tabulated Pedigree

Black Minnaloushe Extended Pedigree

Coral Dance (FR)won 3 races in France and U.S.A. at 2 and 4 years and $32,020 and 188,800 fr., placed 4 times including second in Prix Marcel Boussac, Longchamp, Gr.1 and third in Prix d’Aumale, Chantilly, Gr.3; dam of 8 winners:

NASR EL ARAB (USA) (1985 c. by Al Nasr (FR)), won 6 races in France and U.S.A. and $1,055,500 and 766,800 fr., Carleton F Burke Handicap, Santa Anita, Gr.1, Oak Tree Invitational Handicap, Santa Anita, Gr.1, Charles H. Strub Stakes, Santa Anita, Gr.1, San Juan Capistrano Invitation Handicap, Santa Anita, Gr.1, Prix Hocquart, Longchamp, Gr.2 and La Coupe de Maisons-Laffitte, M’-Laffitte, Gr.3, placed second in Hollywood Turf Handicap, Hollywood Park, Gr.1 and third in Hollywood Turf Cup, Hollywood Park, Gr.1 and Prix Greffulhe, Longchamp, Gr.2; sire.
PENNEKAMP (USA) (1992 c. by Bering), Champion 2yr old in France in 1994, 2nd top rated 2yr old in Europe in 1994won 2 races at 2 and 3 years and £214,497, Generous Dewhurst Stakes, Newmarket, Gr.1 and Madagans 2000 Guineas, Newmarket, Gr.1; also won 4 races in France at 2 and 3 years and £85,416 including Prix de la Salamandre, Longchamp, Gr.1, Prix du Haras de la Huderie, Deauville, L. and Prix Djebel, Evry, L.; sire.
BLACK MINNALOUSHE (USA), subject stallion.
SHAAL (USA) (1994 c. by Lear Fan (USA)), won 2 races in France and U.A.E. at 3 and 4 years and £30,631 including Prix de Suresnes, Longchamp, L., placed 4 times
including third in Jebel Ali Stakes, Jebel Ali, L.
LYRICAL DANCE (USA) (1993 f. by Lear Fan (USA)), won 1 race in U.S.A. at 4 years and £42,592 and placed 10 times; dam of 3 winners.
Jaha (FR) (g. by Diesis), 3 races in U.S.A. at 2, 5 and 6 years and $47,307, placed twice including third in Manila Stakes, Arlington Inter, L.
Gift of Dance (USA) (1989 f. by Trempolino (USA)), placed 3 times in U.S.A. at 2 and 3 years and £8,941; dam of 4 winners.
ROUND POND (USA) (f. by Awesome Again (CAN)), 6 races in U.S.A. including Acorn Stakes, Belmont Park, Gr.1, Emirates Airlines Breeders’ Cup Distaff, Churchill Downs, Gr.1, Fantasy Stakes, Oaklawn Park, Gr.2, Azeri Breeders’ Cup Stakes, Oaklawn Park, Gr.3 and Honeybee Stakes, Oaklawn Park, L., placed second in Delaware Oaks, Delaware Park, Gr.2 and Molly Pitcher Breeders’ Cup Handicap, Monmouth Park, Gr.2 and third in Beldame Stakes, Belmont Park, Gr.1.

CARVINIA (FR)won 2 races in France at 3 years including Prix de Satory, Longchamp, L., and placed 4 times; dam of 3 winners:

Coral Dance (FR), see above.
CARVINGO (FR), won 1 race over jumps in France and placed once.
CRYSTALIAwon 1 race in France; dam of a winner.

CIUDADELLA (FR), 3 races in France and Switzerland at 3 and 5 years and £60,005 and placed 16 times; dam of Cybergenic (FR), 2 races in France and £26,825, placed third in Prix La Force, Chantilly, Gr.3.

Carole Dance (FR), placed once in France; dam of winners.

Carloun (FR), 4 races in France at 2 and 3 years and 962,000 fr., placed second in Ascot Handicap, Bay Meadows, Gr.3.

CORALINEwon 4 races in France at 2 and 3 years and placed 6 times; dam of 4 winners:

CARVIN II (c. by Marino), won 3 races in France including Criterium de Saint-Cloud, Saint-Cloud and Grand Prix de Vichy, Vichy, placed second in Prix Morny, Deauville and Washington D. C. International Stakes, Laurel third in Prix du Jockey Club, Chantilly, Prix Royal Oak, Longchamp and Preis von Europa, Koln and fourth in Grand Prix de Paris, Longchamp; a leading sire.
CARABIN (FR) (g. by Marino), won 2 races in France including Prix de Dangu, Longchamp, placed second in Criterium de Saint-Cloud, Saint-Cloud.
CARVINIA (FR), see above.
Carabine (FR), unraced; dam of winners.
Carbonara (FR), 3 races in France, placed third in Prix de Strasbourg, M’-Laffitte, L.; grandam of Blue Calin (FR), placed 8 times in France; second in Prix Guillaume de Pracomtal Hurdle, Auteuil, L.

Black Minnaloushe Best Progeny

Jokers Wild (NZ) (03c – Rory’s Jester, Rancher)Champion 2yo Colt in New Zealand. Won Ellerslie Sires’ Produce S G1, Monawatu Sires’ Produce S G1, Hawke’s Bay Guineas G2, Wellington Guineas G2, Matamata Slipper L, Challenge S L; 2nd Wellesley S L, Levin Turf Classic G1, NZ 2000 Guineas G1, Otaki-Maori WFA G1; 3rd Australian Guineas G1, etc.

Dancing In Silks (USA) (05c – Royal And Regal, Candy Spots)Won Breeders’ Cup Sprint H G1, California Cup Sprint H, NTRA Stakes, Pirates Bounty H; 2nd Damascus S; 3rd Palos Verdes H G2, Real Good Deal S, On Trust H. Sensational Star H.

Black Mamba (NZ) (03c – Grosvenor, Sond Reason) – In USA – Won John C. Mabee H G1, Beverly Hills H G2, CTT & Thoroughbred Owners of California H L, Dowager S L; 2nd Santa Barbara H G2, Palomar Breeders’ Cup H G2; Buena Vista H G2, Dahlia H G2, Las Palmas H G2; 3rd Yellow Ribbon S G1 (twice), American Beauty H L.

Golden Gunner (06c – Woodman; Nureyev) Won Macau Star Of The Sand S G1, Macau Gold Cup G1.

Gold Onyx (NZ) (07c – Kaapstad, Sound Reason)Won Premier’s Champion S G1, Protea S G3, Cup Trial G3, The Sledgehammer L; 2nd J&B Met G1, Michael Roberts H L, Easter H L; 3rd Queen’s Plate G1, Gold Cup G1, 1900 G2, 2200 G3, King’s Cup G3, Michaelmas H L,

Veloz (NZ) (03g – Ahonoora, Monteverdi)Won Westminster H L, Mason Appliances 4-y-o S L; 2nd Captain Cook S G1, Westminster H L, Jackson S L, Flying H L.

Blinding (NZ) (07f – Zabeel, Bletchingly)2nd Levin Turf Classic G1, 3rd James & Annie Sarten Memorial S L.

Felix The Cat (08f – Spectrum; Night Shift) 2nd Thekwini Fillies S G1, Golden Slipper G1; 3rd KRA Fillies Guineas G2.

Stream Cat (USA) (03c – Irish River, Reneged)Won Arlington H G3, American Turf S G3, Kentucky Cup Juvenile S G3, Tokyo City H G3, USA S L, With Anticipation S L; 2nd Fayette S G3; 3rd Fayette S G3, Breeder’s Futurity S G1, Kentucky Cup Classic S G2, Stars And Stripes Breeders’ Cup Turf H G3.

She’s Cheeky (USA) (05f – Saint Ballado, Forty Niner)2nd Madison S G1, Winter Cup G3; 3rd Santa Monica H G1 (twice), Milady H G2, Vagrancy H G2, Las Flores H G3.

Hollinger (CAN) (07c – Dynaformer, Corwyn Bay)Champion 2yo Colt in Canada. Won Coronation Futurity, Cup And Saucer S; 2nd Gulfstream Park Turf S G1, King Edward H G2, Tropical Turf H G3, Fort Lauderdale S G3, Labeeb S L; 3rd King Edward H G2, Tropical Turf H G3, Ontario Jockey Club S.

Black Toga (09c – Royal Academy; Rory’s Jester) Won Gatecrasher S L; 2nd Premier’s Champion Stakes G1; 3rd CPYS Guineas G1. 

Blackie (07c – Stravinsky; Groom Dancer) Won Phar Lap S G2; 2nd Wangoom H L; 3rd Toorak H G1.

Kochka (10c – Elliodor, Bally Game)Won Premier’s Champion S G1; 2nd Golden Horseshoe G1; 4th Tsogo Sun Medallion G1.

American Storm (09g – Elliodor, Esplendor)Won Java H L; 2nd Sea Cottage S L; 4th Golden Horseshoe G1.

Louis The King (10c – Rich Man’s Gold, National Emblem)Won SA Classic G1, SA Derby G1, Summer Cup G1, Gauteng Guineas G2, Sea Cottage S L; 2nd Queens Plate G1, Secretariat S L; 3rd Daily News 2000 G1, Charity Mile G2,

Ash Cloud (10f – Foveros, Mariache II)Won SA Oaks G1, Gold Circle Oaks G2 (2015); 2nd Gold Circle Oaks G2,

Arabian Beat (12c – Al Mufti, Lorn Henham)Won SA Nursery G1; 2nd Protea S G3; 3rd Golden Horseshoe G1,

Black Astor (USA) (04c – Sunshine Forever, Diesis)Won Sunset Breeder’s Cup H G2.

Black Charmer (IRE) (03c – Robellino, The Minstrel)2nd Anglesey S G3; 3rd July S G2, Vintage S G2.

Cadre Noir (NZ) / Great Guy (HK) (03c – Sheik Albadou, Welsh Saint)2nd Matamata Slipper L; 3rd Hong Kong Derby Trial G2, ARC Champagne S L, Great Northern Champagne S L.

Jazzella (NZ) (03f – Citidancer, Dance In Time)Won King’s P G3; Cambridge Breeders’ S G3, Silk Stocking L; 2nd Concorde H G2, Newmarket H L, Wolferton S L, Lady of the Turf S L; 3rd Whangarei Breeders S L, Darby Munro S L, Lady Of The Turf S L.

Black Spirit (USA) (07c – Hero’s Honor, Le Fabuleux)Won Arc Trial S G3, 2nd Gordon Richards S G3, Joseph T Grace H L; 3rd Prix Guillaume D’Ornano G2. Gala S L, Wolferton S L.

Beautiful Girl (NZ) (03f – Rubiton, Sea Anchor)Won King’s Plate G3; 3rd Concorde H G2.

Moon Spun (08f – Golden Thatch; Royal Prerogative)2nd The Debutante G2.

Arcenciel (NZ) (06f – Grosvenor; Pompeii Court) 2nd Counties H G2; 3rd Rotorua Cup G3, Waikato Cup G3.

Borrack (04g – Chem, Long Row)4th Hawks Bay Guineas G2.

Artie Hot (USA) (04c – Sandpit, Wild Again)Won Seagram Cup G3, Ontario Derby L, Charley Barley S L; 3rd Durham Cup H G3.

Stormpede (AUS) (03c – Centaine, Habat)2nd Up And Coming S G3.

Yate’s Black Cat (USA) (03c – Slewacide, Hawkin’s Special)Won West Virginia House of Delegates Speakers Cup S L; 2nd Canadian Turf H G3, Sea O’Erin Mile H L, Forerunner S L; 3rd Sycamore S G3, Ptha President’s Cup S L.

Changing Eyes (NZ) (03c – Danehill, Darshaan)Won Matrice S Trainer Trophy L; 2nd Breeders’ S G3; 3rd Durbridge S L, New Year’s Gift L, Manihi Classic L.

Shortblackmini (NZ) (03f – Paris Opera, Sir Godfrey)3rd Taranaki 2YO Classic G3.

Superturf (NZ) (06g – Le Belvedere, Star Way)Won Winter Cup G3; 2nd Matron Metric Mile G3. 3rd Matron Metric Mile G3.

Midnight Wine (NZ) (05f – Star Way, Beaufort Sea)3rd Matron S G3.

Cherokee Notion (Can) (07g – Turbulent Kris, Bold Laddie)Won BC Cup Stellar’s Jay H; 2nd British Columbia Cup Sprint L, Richmond Derby Trial H L; 3rd British Columbia Derby G3.

Indian Hawk (08c – Al Mufti; Savonarola)2nd East Cape Derby G3; 3rd Dahlia P L; 4th East Cape Nursery L.

Mary Stuart (08f – Counter Action; Elliodor)2nd Sycamore Sprint G3; 3rd Man O War Sprint G3.

Fieldmaster (NZ) (06c – Grosvenor; Tights)3rd Launceston Cup G3.

Fire Wheel (09f – Western Winter – Dancing Champ)2nd Fillies Mile G3, 3rd Sea Cottage S L; 4th Starling S G3.

Storm Dancer (09g – Al Mufti, Northern Guest)2nd Algoa Cup G3.

Black Is Black (08f – Ibero, Explodent)4th Flamboyant S G3.

Littleblacknumber (11f – National Assembly, Averof)2nd Strelitzia S G3,

Serissa (09f – Royal Prerogative, Triple Bend) – 2nd Cup Trial G3,

Cat And The Moon (11f – Indigo Magic, Ernani)Won Breeders Guineas L, Winter Oaks L; 2nd Jockey Club S L; 3rd Jamaica H L,

Great Rumpus (09g – Royal Chalice, Del Sarto)Won Easter H L,

Beautiful Buns (07f – Volksraad, Sir Tristram) – Won Vamos S L.

Mondovino (FR) (03c – Alleged, Raise A Native)Won Prix Max Sicard L; 2nd Prix Du Grand Camp L.

Act Of God (USA) (03c – Robellino, Fifth Marine)Won Regaey Island S L; 3rd SW Randall P S L, BC Cup Classic H.

Malt Or Mash (USA) (04c – Family Doctor, Run Dusty Run)Won Dragonfly S (UK) L (TFR 114p).

Cejka (USA) (07c – Salt Lake, Riverman)Won Brian Barenscheer Juvenile S L.

Minnaloushka (NZ) (05f – Encosta De Lago, Clay Hero)Won Canterbury Breeders S L.

Black Hills Goldie (USA) (04f – Spinning World, Fast Gold)3rd California Oaks L.

Getyourmotorrollin (USA) (06c – Lost Code, It’s Freezing)3rd Prairie Gold Juvenile S L.

Panther Strike (CAN) (06f – Smart Strike, Bold Ruckus)2nd Ice Water S L.

The Black Rose (09f – Fairy King – Surumu) – Won East Cape Fillies Nursery L. 

Dark Journey (08f – Rakeen; Raise A Man)3rd Irridescence S L.

Let Loushe (NZ) (03c – Centaine, Wolverton)2nd Century S L.

Menalaus (NZ) (03g – Star Way, Evolution)3rd Timaru S L.

Cat’s Paw (09f – Western Winter, Coastel)3rd Milkwood Stud Stakes L.

Greek Legend (11g – Capture Him, Dancing Champ)3rd Sea Cottage S L,

Big Cat (09g – Fort Wood, Northern Guest)3rd Darley Arabian L,

Black Minnaloushe Sire Reference

By STORM CAT (USA) (1983-Stud 1988), 3rd top rated 2yr old in U.S.A. in 1985, 4 wins. £489,636, 6f.-8½f., Young America Stakes, Meadowlands, Gr.1,second in Breeders’ Cup Juvenile, Aqueduct, Gr.1, World Appeal Stakes, Meadowlands, L..
Sire of 296 Stakes performers (108 Group winners, 69 Listed winners) including-

AFTER MARKET (USA) (Charles Whittingham Memorial Handicap, Hollywood Park, Gr.1, Eddie Read Handicap, Del Mar, Gr.1, Del Mar Handicap, Del Mar, Gr.2, Nat.Museum of Racing Hall of Fame Stakes, Saratoga, Gr.2, Inglewood Handicap, Hollywood Park, Gr.3, Lexington Stakes, Belmont Park,Gr.3; sire).

ALDIZA (USA) (Go For Wand Stakes, Saratoga, Gr.1, Glamour Stakes, Saratoga, L.).

ALJABR (USA) (Champagne Lanson Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1, Juddmonte Lockinge Stakes, Newbury, Gr.1, Prix de la Salamandre, Longchamp,Gr.1, Lanson Champagne Vintage Stakes, Goodwood, Gr.3; sire).

BLACK MINNALOUSHE (USA) (Entenmann’s Irish 2000 Guineas, Curragh, Gr.1, St James’s Palace Stakes, Ascot, Gr.1, Aga Khan Studs Blenheim Stakes, Curragh, L.; sire).

BLUEGRASS CAT (USA) (Haskell Invitational Stakes, Monmouth Park, Gr.1, Remsen Stakes, Aqueduct, Gr.2, Nashua Stakes, Belmont Park, Gr.3, Sam F Davis Stakes, Tampa Bay Downs, L.; sire).

CAT THIEF (USA) (Breeders’ Cup Classic, Gulfstream Park, Gr.1, Swaps Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Lanes’s End Breeders’ Futurity, Keeneland, Gr.2; sire).

CATINCA (USA) (Ruffian Handicap, Belmont Park, Gr.1, Delta Air Lines Top Flight Handicap, Aqueduct, Gr.2, First Flight Handicap, Aqueduct, Gr.2, Shuvee Handicap, Belmont Park, Gr.2, Bed O’Roses Breeders’ Cup Handicap, Aqueduct, Gr.3, Gallant Bloom Stakes, Belmont Park, Gr.3).

CONSOLIDATOR (USA) (Lane’s End Breeders’ Futurity, Keeneland, Gr.1, San Felipe Stakes, Santa Anita, Gr.2; sire).

COURAGEOUS CAT (USA) (Shoemaker Mile Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Nat.Museum of Racing Hall of Fame Stakes, Saratoga, Gr.2, Canadian Turf Stakes, Gulfstream Park, Gr.3, Poker Stakes, Belmont Park, Gr.3, A Gift Stakes, Belmont Park; sire).

DENEBOLA (USA) (Prix Marcel Boussac-Royal Barriere, Longchamp, Gr.1, Prix de Cabourg, Deauville, Gr.3).

DESERT STORMER (USA) (Breeders’ Cup Sprint, Belmont Park, Gr.1, Las Flores Breeders’ Cup Handicap, Santa Anita, Gr.3, Rancho Bernardo Handicap, Del Mar, Gr.3, Camilla Urso Handicap, Golden Gate, L.).

DESSERT (USA) (Del Mar Oaks, Del Mar, Gr.1).

FINDER’S FEE (USA) (Acorn Stakes, Belmont Park, Gr.1, Matron Stakes, Belmont Park, Gr.1, Gallant Bloom Handicap, Belmont Park, Gr.2, Cicada Stakes, Aqueduct, Gr.3, Astoria Stakes, Belmont Park, L.).

FORESTRY (USA) (King’s Bishop Stakes, Saratoga, Gr.1, Dwyer Stakes, Belmont Park, Gr.2, San Pedro Stakes, Santa Anita, L.; sire).

GIANT’S CAUSEWAY (USA) (subject stallion).

GOOD REWARD (USA) (Hollywood Derby, Hollywood Park, Gr.1, Manhattan Handicap, Belmont Park, Gr.1, Storm Cat Stakes, Keeneland, L.; sire).

HARLAN (USA) (Vosburgh Stakes, Belmont Park, Gr.1; sire).

HENNESSY (USA) (Hopeful Stakes, Saratoga, Gr.1, Hollywood Juvenile Championship Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Sapling Stakes, Monmouth Park,Gr.2; sire).

HIGH YIELD (USA) (Fountain of Youth Stakes, Gulfstream Park, Gr.1, Hopeful Stakes, Saratoga, Gr.1, Toyota Blue Grass Stakes, Keeneland, Gr.1; sire).

HOLD THAT TIGER (USA) (Grand Criterium – Lucien Barriere, Longchamp, Gr.1, Anheuser Busch Railway Stakes, Curragh, Gr.3; sire).

LIFE IS SWEET (USA) (Breeders’ Cup Ladies’ Classic, Santa Anita, Gr.1, Santa Margarita Invitational Handicap, Santa Anita, Gr.1, El Encino Stakes, Santa Anita, Gr.2, La Canada Stakes, Santa Anita, Gr.2).

MISSED THE STORM (USA) (Test Stakes, Saratoga, Gr.1, Astarita Stakes, Aqueduct, Gr.2, Personal Ensign Stakes, Belmont Park, L.).

MISTLE CAT (USA) (Premio Vittorio di Capua, Milan, Gr.1, Prix du Palais Royal, Deauville, Gr.3, Crawley Warren Heron Stakes, Kempton Park, L.).

MR SIDNEY (USA) (Maker’s Mark Mile Stakes, Keeneland, Gr.1, Firecracker Handicap, Churchill Downs, Gr.2; sire).

NEBRASKA TORNADO (USA) (Netjets Prix du Moulin de Longchamp, Longchamp, Gr.1, Prix de Diane Hermes, Chantilly, Gr.1, Prix Melisande, Longchamp, L.).

NOVEMBER SNOW (USA) (Alabama Stakes, Saratoga, Gr.1, Test Stakes, Saratoga, Gr.1, Rare Perfume Stakes, Belmont Park, Gr.2, Boca Raton Stakes, Calder, L., My Dear Stakes, Woodbine, L., Poinsettia Stakes, Hialeah Park, L.).

ONE COOL CAT (USA) (Dunnes Stores National Stakes, Curragh, Gr.1, Ind. Waterford Wedgwood Phoenix Stakes, Curragh, Gr.1, Dubai Duty Free Anglesey Stakes, Curragh, Gr.3, P. P. O’Leary Mem.Phoenix Sprint Stakes, Curragh, Gr.3; sire).

RAGING FEVER (USA) (Frizette Stakes, Belmont Park, Gr.1, Matron Stakes, Belmont Park, Gr.1, Ogden Phipps Handicap, Belmont Park, Gr.1, Adirondack Stakes, Saratoga, Gr.2, Distaff Breeders’ Cup Handicap, Aqueduct, Gr.2, Bed O’ Roses Breeders’ Cup Handicap, Aqueduct, Gr.3, Bed O’ Roses Breeders’ Cup Handicap, Aqueduct, Gr.3, First Lady Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, Astoria Stakes, Belmont Park, L., Garland of Roses Handicap, Aqueduct, L.).

SARDULA (USA) (Kentucky Oaks, Churchill Downs, Gr.1, Starlet Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Del Mar Debutante Stakes, Del Mar, Gr.2, Princess Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Santa Paula Handicap, Santa Anita, L.).

SHARP CAT (USA) (Acorn Stakes, Belmont Park, Gr.1, Beldame Stakes, Belmont Park, Gr.1, Las Virgenes Stakes, Santa Anita, Gr.1, Matron Stakes, Belmont Park, Gr.1, Ruffian Handicap, Belmont Park, Gr.1, Santa Anita Oaks, Santa Anita, Gr.1, Starlet Stakes, Hollywood Park, Gr.1, Bayakoa Handicap, Hollywood Park, Gr.2, Chula Vista Handicap, Del Mar, Gr.2, Del Mar Debutante Stakes, Del Mar, Gr.2, Hollywood Oaks, Hollywood Park, Gr.2, Lady’s Secret Breeders’ Cup Handicap, Santa Anita, Gr.2, Bayakoa Handicap, Del Mar, L., Santa Ysabel Stakes, Santa Anita, L.).

SOPHISTICAT (USA) (Coronation Stakes, Ascot, Gr.1, Prix de la Grotte, Longchamp, Gr.3).

STORM FLAG FLYING (USA) (Frizette Stakes, Belmont Park, Gr.1, Long John Silver’s Breeders’ Cup Juv.(f), Arlington International, Gr.1, Matron Stakes, Belmont Park, Gr.1, Personal Ensign Handicap, Saratoga, Gr.1, Shuvee Handicap, Belmont Park, Gr.2).

SWEET CATOMINE (USA) (Breeders’ Cup Juvenile Fillies, Lone Star Park, Gr.1, Del Mar Debutante Stakes, Del Mar, Gr.1, Santa Anita Oaks, Santa Anita,Gr.1, Oak Leaf Stakes, Santa Anita, Gr.2, Santa Ysabel Stakes, Santa Anita, Gr.3).

TABASCO CAT (USA) (Belmont Stakes, Belmont Park, Gr.1, Preakness Stakes, Pimlico, Gr.1, San Rafael Stakes, Santa Anita, Gr.2, El Camino Real Derby Stakes, Bay Meadows, Gr.3, Kentucky Cup Classic Stakes, Turfway Park, L., Fort Springs Stakes, Keeneland; sire).

TACTICAL CAT (USA) (Hollywood Futurity, Hollywood Park, Gr.1, Tremont Stakes, Belmont Park, L.; sire).

AMBITIOUS CAT (USA) (Dance Smartly Stakes, Woodbine, Gr.2, third in E P Taylor Stakes, Woodbine, Gr.1).

BURMILLA (USA) (Honorable Miss Handicap, Saratoga, Gr.2).

CAT CHAT (USA) (Nassau County Stakes, Belmont Park, Gr.2).

CAT FIGHTER (USA) (La Canada Stakes, Santa Anita, Gr.2).

CATRAIL (USA) (Challenge Stakes, Newmarket, Gr.2, Diadem Stakes, Ascot, Gr.3, Hackwood Stakes, Newbury, L., second in Hazlewood Foods Sprint Cup, Haydock Park, Gr.1; sire).

ESSENTIAL EDGE (CAN) (Canadian Stakes, Woodbine, Gr.2, Belle Geste Stakes, Woodbine, L., Ontario Colleen Stakes, Woodbine, L.).

EXPLOIT (USA) (Brown & Williamson Kentucky J. C. Stakes, Churchill Downs, Gr.2, San Vicente Stakes, Santa Anita, Gr.2, Iroquois Stakes, Churchill Downs, Gr.3; sire).

FANTASTICAT (USA) (Super Derby, Louisiana Downs, Gr.2; sire).

GRAND REWARD (USA) (Oaklawn Handicap, Oaklawn Park, Gr.2; sire).

JALIL (USA) (Sakhee Al Maktoum Challenge R3, Nad Al Sheba, Gr.2; sire).

JUST A CAT (USA) (Cowdin Stakes, Aqueduct, Gr.2; sire).

KATZ ME IF YOU CAN (USA) (Genuine Risk Handicap, Belmont Park, Gr.2, Thoroughbred Club of America Stakes, Keeneland, Gr.3).

MAGIC STORM (USA) (Monmouth Breeders’ Cup Oaks, Monmouth Park, Gr.2, third in Spinaway Stakes, Saratoga, Gr.1).

MAGICALMYSTERYCAT (USA) (Landaluce Stakes, Hollywood Park, Gr.2, Schuylerville Stakes, Saratoga, Gr.2, Cinderella Stakes, Hollywood Park, L., Valley Stream Stakes, Aqueduct, L.).

MOUNTAIN CAT (USA) (Breeders’ Futurity, Keeneland, Gr.2, Alysheba Stakes, Turfway Park, Gr.3, Bashford Manor Stakes, Churchill Downs, Gr.3, Sanford Stakes, Saratoga, Gr.3, Ellis Park Juvenile Stakes, Ellis Park, L.; sire).

MUNAAJI (USA) (Jacobs Goldene Peitsche, Baden-Baden, Gr.2, G. P. von Berlin Thole Wohnpark Rennen, Hoppegarten, Gr.3, Scherping-Rennen, Baden-Baden, L.).

PLANET FIVE (USA) (Prix du Gros-Chene, Chantilly, Gr.2; sire).

PURE PRIZE (USA) (Kentucky Cup Classic Handicap, Turfway Park, Gr.2; sire).

SAUDI POETRY (USA) (Louisville Breeders’ Cup Handicap, Churchill Downs, Gr.2, Fleur de Lis Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Torrey Pines Stakes, Del Mar, L.).

SEA OF SECRETS (USA) (San Vicente Stakes, Santa Anita, Gr.2; sire).

SIR CAT (USA) (Appleton Handicap, Gulfstream Park, Gr.2, Nat.Museum of Racing Hall of Fame Stakes, Saratoga, Gr.2, Knickerbocker Handicap, Aqueduct, Gr.3, Tropical Turf Handicap, Calder, Gr.3, Kent Breeders’ Cup Stakes, Delaware Park, L.; sire).

STELLAR CAT (USA) (Alcibiades Stakes, Keeneland, Gr.2).

TALE OF THE CAT (USA) (King’s Bishop Stakes, Saratoga, Gr.2, second in Whitney Handicap, Saratoga, Gr.1; sire).

TOMORROWS CAT (USA) (Buick Pegasus Handicap, Meadowlands, Gr.2; sire).

VAN NISTELROOY (USA) (Galileo EBF Futurity, Curragh, Gr.2, Flame of Tara Tyros Stakes, Curragh, L., second in Aga Khan Studs National Stakes, Curragh, Gr.1; sire).

VISION AND VERSE (USA) (Illinois Derby, Hawthorne, Gr.2, second in Belmont Stakes, Belmont Park, Gr.1, Travers Stakes, Saratoga, Gr.1; sire).

YOU’RESOTHRILLING (USA) (Irish Thoroughbred Cherry Hinton Stakes, Newmarket, Gr.2, Swordlestown Stud Naas Sprint Stakes, Naas, Gr.3).

ADCAT (USA) (New Hampshire Sweepstakes Handicap, Rockingham Park, Gr.3, Mohawk Handicap, Belmont Park, L.; sire).

ARISTIS (USA) (Chairman’s Stakes, Clairwood, Gr.3; sire).

BATIQUE (USA) (Honey Fox Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, My Charmer Handicap, Calder, Gr.3, Vinery Matchmaker Stakes, Monmouth Park, Gr.3).

BERNSTEIN (USA) (Anheuser Busch Railway Stakes, Curragh, Gr.3, Coolmore Stud Concorde Stakes, Cork, Gr.3; champion sire).

BRAVE TIN SOLDIER (USA) (Cliff Hanger Stakes, Meadowlands, Gr.3, Laing O’Rourke Blenheim Stakes, Curragh, L.; sire).

CALANDO (USA) (May Hill Stakes, Doncaster, Gr.3, second in Meon Valley Stud Fillies’ Mile Stakes, Ascot, Gr.1).

CARESS (USA) (Athenia Handicap, Aqueduct, Gr.3, Beaugay Handicap, Aqueduct, Gr.3, Poker Stakes, Belmont Park, Gr.3, Just A Game Breeders’ Cup Handicap, Belmont Park, L., Just A Game Stakes, Belmont Park, L., My Charmer Handicap, Calder, L., Suffolk Handicap, Belmont Park, L.).

CAT APPEAL (USA) (Thoroughbred Club of America Stakes, Keeneland, Gr.3, Dixie Belle Stakes, Oaklawn Park, L., Ellis Park Budweiser Breeders’ Cup H’cap, Ellis Park, L., HBPA Handicap, Ellis Park, L., Holiday Inaugural Stakes, Turfway Park, L., Kentucky Cup Juvenile Fillies Stakes, Turfway Park, L., Wilma C Kennedy Stakes, Ellis Park, third in Alcibiades Stakes, Keeneland, Gr.2).

CAT ATTACK (USA) (Sorority Stakes, Monmouth Park, Gr.3).

CAT JUNIOR (USA) (Alhaarth Burj Nahaar, Meydan, Gr.3, Swedish Open Mile, Taby, L., second in Betfair Cup Lennox Stakes, Goodwood, Gr.2, CGA Hungerford Stakes, Newbury, Gr.2, DFS Park Stakes, Doncaster, Gr.2, Victor Chandler Challenge Stakes (twice), Newmarket, Gr.2; sire).

CHEROKEE (USA) (Go And Go Round Tower Stakes, Curragh, Gr.3).

CHINA STORM (USA) (Forward Gal Stakes, Gulfstream Park, Gr.3).

COUNTRY CAT (USA) (Gardenia Stakes, Ellis Park, Gr.3, Edgewood Stakes, Churchill Downs, L., Valley View Breeders’ Cup Stakes, Keeneland, L.,second in Acorn Stakes, Belmont Park, Gr.1).

DELINEATOR (USA) (Generous Stakes, Hollywood Park, Gr.3, Leland Stanford Stakes, Bay Meadows, L.; sire).

DELMONICO CAT (USA) (Honey Fox Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, Flawlessly Stakes, Arlington International, Possibly Perfect Stakes, Arlington International).

DELUXE (USA) (Cardinal Handicap, Churchill Downs, Gr.3, Prix de Liancourt, Longchamp, L., second in Montjeu Coolmore Prix Saint-Alary, Longchamp,Gr.1).

DIETRICH (USA) (Ballyogan Stakes, Leopardstown, Gr.3, King George Stakes, Goodwood, Gr.3).

FINAL ROUND (USA) (La Troienne Stakes, Churchill Downs, Gr.3, Junior Champion Stakes, Monmouth Park, Red Cross Stakes, Monmouth Park, third in Acorn Stakes, Belmont Park, Gr.1, Mother Goose Stakes, Belmont Park, Gr.1).

FOREST WILDCAT (USA) (Budweiser Maryland Breeders’ Cup Hcp., Pimlico, Gr.3, Finger Lakes Breeders’ Cup Handicap, Finger Lakes, Gr.3, Ben Cohen Stakes, Pimlico, L., Phoenix Breeders’ Cup Stakes, Keeneland, L., third in True North Handicap, Belmont Park, Gr.2; sire).

FUTURE STORM (USA) (Criterium di Roma, Rome, Gr.3, Will Rogers Handicap, Hollywood Park, Gr.3, Baldwin Stakes, Santa Anita, L., second in Del Mar Invitational Derby, Del Mar, Gr.2, Swaps Stakes, Hollywood Park, Gr.2; sire).

HABAYA (USA) (Miesque Stakes, Hollywood Park, Gr.3).

HURRICANE CAT (USA) (Stan James Horris Hill Stakes, Newbury, Gr.3; sire).

KAMARINSKAYA (USA) (Dimitrova 1000 Guineas Trial Stakes, Leopardstown, Gr.3).

KHULOOD (USA) (Shadwell Stud Nell Gwyn Stakes, Newmarket, Gr.3, Oh So Sharp Stakes, Newmarket, L.).

LAA RAYB (USA) (Prix Quincey – Lucien Barriere, Deauville, Gr.3, second in Grosse Europa Meile, Cologne, Gr.2).

NEWFOUNDLAND (USA) (Canadian Turf Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, Skip Away Handicap, Gulfstream Park, Gr.3, Coronado’s Quest Stakes, Belmont Park, second in Jockey Club Gold Cup Stakes, Belmont Park, Gr.1, Suburban Handicap, Belmont Park, Gr.1; sire).

ONTARIO (USA) (Anglesey Stakes, Curragh, Gr.3; sire).

OSIDY (USA) (Will Rogers Stakes, Hollywood Park, Gr.3, Blue Jay Way Stakes, Santa Anita, third in Del Mar Derby, Del Mar, Gr.2; sire).

PHANTOM WIND (USA) (Oak Tree Stakes, Goodwood, Gr.3, third in Coolmore Fusaichi Pegasus Matron Stakes, Leopardstown, Gr.1).

PLAN (USA) (Keeneland International Stakes, Curragh, Gr.3, second in Secretariat Stakes, Arlington Int., Gr.1; sire).

PLEASANT TEMPER (USA) (Ballston Spa Breeders’ Cup Handicap, Saratoga, Gr.3, Jenny Wiley Stakes, Keeneland, Gr.3, Hillsborough Handicap, Tampa Bay Downs, L., Kentucky Cup Ladies’ Turf Handicap (twice), Kentucky Downs, L., River Downs Breeders’ Cup Handicap, River Downs, L., Florida Breeders’ Distaff Stakes, Ocala T. C.).

SCATMANDU (USA) (Sport Page Handicap, Aqueduct, Gr.3, Leonard Richards Stakes, Delaware Park, L., third in Cowdin Stakes, Aqueduct, Gr.2, Dwyer Stakes, Belmont Park, Gr.2, Jerome Handicap, Belmont Park, Gr.2, King’s Bishop Stakes, Saratoga, Gr.2; sire).

SCHRAMSBERG (USA) (John B Connally Turf Handicap, Sam Houston, Gr.3, Remington Green Stakes, Remington Park, L., Omaha Stakes, Horsemen’S Park; sire).

SEEKING THE SKY (USA) (Interborough Handicap, Aqueduct, Gr.3, Ruthless Stakes, Aqueduct, L.).

STATUE OF LIBERTY (USA) (Coventry Stakes, Ascot, Gr.3, second in Sussex Stakes, Goodwood, Gr.1; sire).

STORM BROKER (USA) (Ben Ali Handicap, Keeneland, Gr.3; sire).

STORM CREEK (USA) (Sheridan Stakes, Arlington Int., Gr.3; sire).

STORM SURGE (USA) (Lecomte Stakes, Fair Grounds, Gr.3, Lone Star Park Juvenile Stakes (c&g), Lone Star Park, L., Sugar Bowl Stakes, Fair Grounds,third in Coolmore Lexington Stakes, Keeneland, Gr.2, Louisiana Derby, Fair Grounds, Gr.2; sire).

STORMALORY (USA) (Central Bank Transylvania Stakes, Keeneland, Gr.3).

STORMIN FEVER (USA) (Sport Page Handicap, Aqueduct, Gr.3, second in Vosburgh Stakes (twice), Belmont Park, Gr.1; sire).

THE LEOPARD (USA) (Generous Stakes, Hollywood Park, Gr.3, Pilgrim Stakes, Belmont Park, L.; sire).

THREE WONDERS (USA) (Kent Breeders’ Cup Stakes, Delaware Park, Gr.3; sire).

THUNDER KITTEN (USA) (Honey Bee Handicap, Meadowlands, Gr.3).

TIMBER CAT (USA) (Lawrence Realization Stakes, Belmont Park, Gr.3).

UNTOUCHED TALENT (USA) (Sorrento Stakes, Del Mar, Gr.3, Juan Gonzalez Memorial Stakes, Pleasanton, second in Del Mar Debutante Stakes, Del Mar, Gr.1).

WITH DISTINCTION (USA) (El Conejo Handicap, Santa Anita, Gr.3, second in Churchill Downs Handicap, Churchill Downs, Gr.2, San Antonio Handicap, Santa Anita, Gr.2; sire).